Polska Akademia Niepełnosprawności Dziecięcej umieściła na swojej stronie internetowej e-publikację zatytułowaną “Mózgowe Porażenie Dziecięce. Co Mama i Tata wiedzieć powinni? Przewodnik dla Rodziców i Opiekunów”.
E-book jest adresowany do wszystkich osób zainteresowanych problemami medycznymi dzieci z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym i ich funkcjonowaniem rodzinno-społecznym. Głównym adresatem informacji zawartych w e-publikacji są rodzice dzieci u których rozpoznano zespół objawów Mózgowego Porażenia Dziecięcego. Skorzystają z niego zarówno rodzice osób, u których problem został dopiero rozpoznany jak i ci, którzy nabyli już doświadczenia własne, w oparciu o codzienne życie z dzieckiem dotkniętym Mózgowym Porażeniem Dziecięcym. Przypomnijmy, że jest to niepostępujące uszkodzenie centralnego układu nerwowego. Prowadzi ono najczęściej do powstania zmieniających się wraz wiekiem problemów z wykonywaniem czynności ruchowych i postaw oraz innych następstw wad i uszkodzeń mózgu we wczesnym stadium rozwoju. Opisane zaburzenia wchodzą w zakres pojęcia MPD. Nazwa ta jest obecnie często stosowana jako określenie niezwykle szerokiego spektrum objawów neurologicznych, zarówno u chorych z niedowładem połowiczym jak i z ciężką postacią porażeń całego ciała. Należy podkreślić to, że MPD jest stanem wywołującym u dzieci zaburzenia ruchu i prowadzącym do utrudnienia rozwoju funkcji chodzenia. Jest to skutkiem istniejących wad ośrodków ruchowych mózgu.
Zawarte w treści e-publikacji wiadomości są próbą odpowiedzi specjalistów na bardzo często zadawane przez rodziców pytania odnoszące się do rozpoznania MPD, problemów towarzyszących oraz zagrożeń dla dziecka. Autorzy e-booka spróbowali odpowiedzieć na wybrane i bardzo ważne pytania stawiane im przez rodziców dziecka z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym. Biorąc pod uwagę dużą różnorodność stanu funkcjonalnego i obrazu klinicznego dzieci z MPD autorzy e-booka przyjęli zasadę uogólnienia swoich odpowiedzi. Chodzi im jedynie o zaznaczenie ważności problemu i zwrócenie uwagi na jego występowanie. Bliższe, szczegółowe wiadomości Czytelnicy otrzymają w bezpośrednich rozmowach ze specjalistami leczącymi ich dziecko.
Publikację można pobrać nieodpłatnie ze strony Polskiej Akademii Niepełnosprawności Dziecięcej, do której link znajduje się tutaj.