Przejdź do treści

Mówić językiem szacunku

Grafika promująca „Pojęciownik równościowy”

Słowa, które warto znać i określenia, których warto używać, jeśli chcemy mówić i pisać językiem szacunku – tak w skrócie twórcy promują nowopowstały „Pojęciownik równościowy”.

Jest to zbiór terminów w formie poradnika językowego, który wyszedł właśnie spod „pióra” Zespołu ds. polityki równości i różnorodności.

W środku zamieszczono „100 pojęć i definicji istotnych w niedyskryminującej komunikacji, wrażliwej na różnorodność – uszeregowanych od A do Z. To propozycja magistratu dla wszystkich osób, które chcą, aby ich język nie ranił innych ludzi” – czytamy na stronie www.poznan.pl.

– Opublikowany w postaci aktywnego dokumentu pdf pozwala swobodnie wyszukiwać potrzebne definicje słów i pojęć – komentuje dla Miasta Poznania Marta Mazurek, miejska radna, przewodnicząca Zespołu ds. polityki równości i różnorodności, który opracował publikację.

– Jest to projekt otwarty. Planujemy cyklicznie uzupełniać poradnik o nowe terminy. Zapraszamy wszystkie osoby korzystające z „Pojeciownika” do zgłaszania pojęć i słów, które mogłyby lub powinny się tam znaleźć. Chcemy, aby publikacja była narzędziem użytecznym i aktualnym dla wszystkich. Chętnie też podzielimy się „Pojeciownikiem” z innymi samorządami. Na początek z członkami Komisji Praw Człowieka i Równego Traktowania Związku Miast Polskich, którzy już na niego czekają – twierdzi radna Mazurek.

Jest to bardzo cenna inicjatywa. Język ma ogromny potencjał, który należy wykorzystywać we właściwym kierunku.

Wspomóc proces wypierania niewłaściwych sformułowań, związanych chociażby z zagadnieniem niepełnosprawności mogą właśnie tego rodzaju ważne i potrzebne przedsięwzięcia, prezentujące różną, ale równą rzeczywistość, mającą odzwierciedlenie w codziennej komunikacji.

„Pojęciownik równościowy” można pobrać tutaj.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.

Logo Narodowego Instytutu Wolności

Dodaj komentarz