Przejdź do treści

Mokradła i ludzie: splecione losy

W sobotę, dnia 3 lutego 2024 r. będzie miał miejsce organizowany przez Miasto Poznań spacer przyrodniczy. Przechadzkę zorganizowano z okazji Światowego Dnia Mokradeł. Hasło przewodnie wydarzenia  brzmi: „Mokradła i ludzie: splecione losy”.

Osoby biorące udział w przedsięwzięciu  będą mogły poszerzyć wiedzę na temat funkcjonowania i roli mokradeł w różnych ekosystemach. Wycieczka będzie okazją również do tego by zastanowić się nad powiązaniami między terenami podmokłymi a dobrostanem człowieka, czyli ich wpływem na jego  zdrowie fizyczne i psychiczne.

Teren przechadzki to obszar i najbliższe okolice użytku ekologicznego zwanego Bogdanką II. W trakcie wydarzenia prowadzący i uczestnicy omówią  specyfikę i definicję obszarów wodno-błotnych. Jako przykłady wykorzystają dostępne elementy ukształtowania terenu, . Pan Artur Golis – osoba, która poprowadzi spacer opowie jego uczestnikom również o funkcjach, jakie pełnią mokradła w ekosystemie uwzględniając przy tym w środowisko dużego miasta. Przewodnik przedstawi również pośrednią rolę obszarów podmokłych w regulacji lokalnego mikroklimatu i rolę mokradeł w podtrzymywaniu zachowania bioróżnorodności. Niezwykle istotnym elementem spaceru będzie uświadomienie jego uczestnikom zagrożeń wpływających na poznańskie obszary mokradłowe. Dla najmłodszych osób biorących udział w przechadzce przygotowano gry i łamigłówki do rozwiązywania. Dzięki nim dzieci  zdobywać i utrwalać będą wiedzę na temat roli obszarów podmokłych w ekosystemie.

Przechadzka rozpocznie się w najbliższą sobotę  o godzinie 11.00 na parkingu przy dojeździe do plaży nad Rusałką od strony ulicy Golęcińskiej.

Udział w wydarzeniu  jest nieodpłatny.

Uwaga!!! Na wydarzenie obowiązują zapisy!

Zgłoszenia przyjmowane są na adres poczty elektronicznej: monika_mrozek@um.poznan.pl.

Przewidywana długość wycieczki  to 6 kilometrów. Przechadzka potrwa od  3 do 4 godzin. Trasa spaceru  może zostać zmieniona w zależności od liczby uczestników i tempa marszu. Osoby biorące udział w przedsięwzięciu muszą zadbać o odpowiednią, wygodną, ciepłą odzież – wodoodporne, terenowe buty, spodnie i nieprzemakalną kurtkę. W trakcie przechadzki przewodnik i uczestnicy będą się przemieszczać chwilowo poza szlakiem. Warto zabrać ze sobą tak zwane stuptuty, czyli ochraniacze nogawek.

Dodaj komentarz