Przejdź do treści

„Mocne strony wzmacniać słabe chronić”

Grafika: promowanie kampanii

Autor: Martyna Sergiel

„Mocne strony wzmacniać słabe chronić” – tak brzmi hasło tegorocznej kampanii społecznej realizowanej w okolicznościach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu 2 kwietnia.

Przedsięwzięcie zainicjowała młodzież samorzecznicza działająca w Klubie Świadomej Młodzieży Fundacji Autism Team oraz w Klubie Świadomej Młodzieży Włocławek i okolice. Kampanię wspiera w aktywności również Fundacja Ale Klasa oraz inicjatywy obywatelskie „Chcemy całego życia!” i „Nasz Rzecznik”.

Kampania została objęta honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich, prof. Marcina Wiącka oraz Rzeczniczki Praw Dziecka, Moniki Horny-Cieślak.

Generalnym zadaniem kampanii jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na stale aktualną kwestię definiowania osób w spektrum autyzmu wyłącznie przez pryzmat diagnozy, niedoskonałości i wciąż obecnych niestety stereotypów, które stanowią poważną barierę utrudniającą włączenie społeczne.

Równocześnie, poprzez prezentację mocnych stron, pasji i osiągnięć w rozmaitych dziedzinach życia, kampania stawia sobie za cel zmienić stereotypowy sposób postrzegania osób autystycznych, pokazać ich potencjał oraz pozytywnie wpłynąć na ich percepcję przez ludzi wokół.

Tegoroczna kampania swoją formułą będzie nawiązywała do odsłon z poprzednich lat. Opiera się ona na trzech głównych fundamentach. Są to:

  • Wypowiedzi Samorzeczniczek i Samorzeczników oraz ich rodziców i opiekunów dotyczące ich doświadczeń nawiązujących do hasła kampanii. Uzupełniać wszystko będą komentarze terapeutów, nauczycieli, psychologów i pedagogów;
  • Otwarte, dostępne dla wszystkich wydarzenia towarzyszące – warsztaty, spotkania, Lekcje Różnorodności, podczas których podejmowana będzie dyskusja o tym, jak mądrze wspierać osoby neuroróżnorodne, wzmacniać ich potencjał, nadać znaczenie ich głosowi i wpływać tym samym na ich sprawczość;
  • Kampanijny przekaz wzmocni wideo z udziałem Samorzeczniczek i Samorzeczników rozwijających się w spektrum autyzmu oraz ich rodziców i opiekunów. Jego narracja powstała na podstawie briefu przygotowanego przez samorzeczników. Wykorzystane w nim materiały zostały opracowane podczas dedykowanych warsztatów poprzedzających przygotowanie kampanii, realizowanych w ramach projektu „KŚM – inkluzja NIE iluzja. Partycypacja. Obywatelskość. Samostanowienie.”

Organizatorzy kampanii:

Fundacja Autism Team, Klub Świadomej Młodzieży przy Fundacji Autism Team w Łodzi, Klub Świadomej Młodzieży Włocławek i okolice.

Partnerzy kampanii:

Fundacja Ale Klasa, Inicjatywa „Nasz Rzecznik”, Inicjatywa obywatelska „Chcemy całego życia!”

Opracowano na podstawie: http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/2487585.

Dodaj komentarz