Jedyny w swoim rodzaju wielozmysłowy kalendarz opracowują w ramach projektu mPotęga uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych im. Synów Pułku w Owińskach.
W kalendarzu przygotowywanym przez dzieci z Owińsk, na przykład 7 lipca czyli Światowy Dzień Czekolady, będzie miał jej zapach i będzie zachęcał do nauki ułamków. Wszystko to stało się możliwe dzięki Fundacji mBanku, która wspiera nauczycieli, stowarzyszenia i pasjonatów matematyki w realizowaniu projektów, mających zachęcić dzieci i młodzież do nauki tego niezbyt popularnego przedmiotu. Projekt, w ramach którego opracowywany jest wielozmysłowy kalendarz matematyczny jest trzecim w historii Ośrodka realizowanym dzięki wsparciu Fundacji mBanku. Jest to przedsięwzięcie zdecydowanie najtrudniejsze, gdyż wymaga bardzo dużo pracy od nauczycieli i uczniów.
Tworzenie i opracowywanie pomocy naukowych dla uczniów z dysfunkcjami narządu wzroku wymaga dużej wiedzy, doświadczenia i niezwykle trudnej umiejętności znajdowania nieszablonowych pomysłów i wprowadzania ich w życie. Na każdej karcie kalendarza znajduje się brajlowski opis. Sąsiadują z nim pliki dźwiękowe. Wiele elementów kalendarza umieszczono na zapachowych kartkach. Karty kalendarza mają oddziaływać na zmysły, dzięki czemu będą bardziej interesujące dla podopiecznych Ośrodka. Każdy dzień tygodnia na kalendarzu zawiera również ciekawostki matematyczne, ciekawe zadania, życiorysy słynnych matematyków, święta matematyczne i autorskie zdjęcia ilustrujące pojęcia matematyczne. Uczniowie Ośrodka w Owińskach sami wyszukali wiele tematów, które znalazły się w kalendarzu.
Wszystkie 365 kartek kalendarza zostanie wyposażonych w napisy w alfabecie brajlowskim. Każda z kart będzie zawierać wypukłe grafiki i reliefowe zdjęcia. Zostaną one ukazane tak, by były dostępne za pomocą zmysłu dotyku. W oglądanie kalendarza mają zostać zaangażowane również zmysły: węchu (kartki zapachowe) i słuchu (pliki dźwiękowe).
Więcej informacji tutaj.
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.