Przejdź do treści

Mają „pod górkę” już od przedszkoli. Luka w prawie, która szkodzi

Zdjęcie: niepełnosprawna dziewczynka

Autor: Martyna Sergiel

Odmowa przyjęcia dziecka do przedszkola podyktowana niepełnosprawnością lub chorobą przewlekłą, jest bezprawna – zaakcentowała dyrektorka Departamentu Edukacji Włączającej MEN Elżbieta Neroj.

Dyrektorka wystosowała publiczną prośbę, by zgłaszać do kuratoriów wszystkie tego typu incydenty.

W miniony czwartek sejmowa podkomisja stała do spraw osób z niepełnosprawnościami i inkluzji społecznej zajmowała się tematem dostępności edukacji przedszkolnej dla dzieci przewlekle chorych i z orzeczoną niepełnosprawnością.

W trakcie posiedzenia Weronika Snoch z Zespołu Zdrowia i Spraw Socjalnych Biura Rzecznika Praw Dziecka podała do wiadomości, że do Rzeczniczki Praw Dziecka wpływają zażalenia, związane z odmową przyjęcia do przedszkoli dzieci z niepełnosprawnościami lub przewlekle chorych, ponieważ podobno powoduje to „komplikacje dla kadry”.

„Jest takich sytuacji bardzo dużo” – powiedziała

Jak można przeczytać na stronie www.portalsamorzadowy.pl pani Elżbieta Neroj stwierdziła, że według przypuszczeń pracowników Biura Rzecznika Praw Dziecka, takie konsekwencje powoduje luka prawna, związana z brakiem opieki pielęgniarskiej w przedszkolach, gdy trzeba podać dziecku lek ratujący życie czy zdrowie. Podała, że RPD występowała w tej sprawie do Ministra Edukacji i do Ministra Zdrowia.

Przewodnicząca podkomisji Maja Ewa Nowak podała z kolei do wiadomości, że takie sygnały o podobnych praktykach zgłaszane są również do Sejmu.

Po pierwsze: dostają odmowy przyjęcia, po drugie: nawet jeśli zostają przyjęte, to pierwszy dzień w przedszkolu weryfikuje to wszystko w momencie, gdy trzeba podać dziecku lek na chorobę przewlekłą, choćby to była alergia– powiedziała przewodnicząca na łamach www.portalsamorzadowy.pl.

Odmowa przyjęcia dziecka z powodu niepełnosprawności czy choroby przewlekłej, jest niezgodna z prawem– podkreśliła dyrektor Departamentu Edukacji Włączającej Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Elżbieta Neroj podkreśliła także, że nadzór nad przedszkolami sprawuje kurator oświaty i każda zgłoszona taka sprawa jest wyjaśniana.

Stojąca na czele Departamentu kobieta zwróciła także uwagę, że dyrektor przedszkola odpowiada za zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim dzieciom, które są przyjęte do przedszkola, a także za przeszkolenie całej swojej kadry, zarówno pedagogicznej jak i niepedagogicznej, by umiała reagować w sytuacji zagrożenia życia oraz udzielić pierwszej pomocy.

To są obowiązki każdego pracodawcy, obowiązują także dyrektora przedszkola– podkreśliła Elżbieta Neroj.

Przyznała, że ustawa o opiece zdrowotnej nad uczniami nie obejmuje dzieci przedszkolnych.

My też zwróciliśmy się w tej sprawie z zapytaniem do Ministerstwa Zdrowia, czy planują zmiany w tej ustawie– zaznaczyła.

„Na chwilę obecną mamy taką informację, że opiekę pielęgniarską w przypadku tych dzieci zapewnia pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej, która obejmuje dziecko w ramach ubezpieczenia zdrowotnego” – wskazała.

Wyjaśniła, że w kwestii przedszkola, do którego przyjęte zostały dzieci z problemami zdrowotnymi, są dwa rozwiązania: rodzic podpisuje umowę cywilno-prawną z nauczycielem na to, by dziecku były podawane leki lub dyrektor sygnuje dokument z podmiotem leczniczym albo z pielęgniarką wykonującą zawód w formie praktyki zawodowej na zapewnienie opieki nad dzieckiem z chorobą przewlekłą w przedszkolu. Zaznaczyła, że w przypadku dyrektora też jest to umowa cywilno-prawna.

Dyrektor przedszkola nie może zatrudnić pielęgniarki, bo jednostka systemu oświaty nie może prowadzić działalności leczniczej, ale taką umowę może zawrzeć – wyjaśniła.

Dodała, że nauczyciel może odmówić podpisania umowy z rodzicem.

Wskazała również, że obowiązki dyrektora przedszkola, jeśli chodzi o dziecko z niepełnosprawnością lub przewlekle chore, są jednoznaczne prawnie.

On ma zapewnić dziecku bezpieczne i higieniczne warunki, a to jest elementem. To wynika z przepisów– powiedziała dyrektorka cytowana na stronie www.portalsamorzadowy.pl.

Podała, że dyrektor jest zobligowany dostosować warunki pobytu dziecka w szkole lub przedszkolu, realizacji przez niego podstawy programowej czy wychowania przedszkolnego, czy kształcenia ogólnego, w sposób, który uwzględnia jego indywidualne predyspozycje.

Takie praktyki jak zniechęcanie rodziców, odsyłanie, nieprzyjmowanie dzieci jest niezgodne z prawem – podkreśliła.

Zaapelowała publicznie o zgłaszanie takich sytuacji do kuratoriów oświaty.

Jeżeli nie będziemy reagować to taka praktyka będzie się niestety utrwalać– zaznaczyła. Dokładamy wszelkich starań, żeby każdą taką sytuację wyjaśniać i upowszechniać wiedzę, że są to nieprawidłowe praktyki – stwierdziła Elżbieta Neroj.

Dodała, że Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie z kuratorami działa na rzecz zwiększenia świadomości prawnej dyrektorów w zakresie ich obowiązków.

W każdym kuratorium są wizytatorzy od edukacji włączającej–wskazała.

Opracowano na podstawie: https://www.portalsamorzadowy.pl/edukacja/niepelnosprawne-dzieci-trudnoscia-dla-kadry-w-przedszkolach-sa-odmowy-z-powodu-luki-w-prawie,605501.html?mp=promo.

Dodaj komentarz