Przejdź do treści

Korzyści z zatrudniania osób z niepełnosprawnościami – kampania Włącz się

Logo kampanii Włącz się

Dlaczego warto zatrudniać osoby z niepełnosprawnością? Każda firma potrzebuje kapitału ludzkiego, aby móc się rozwijać. Sama rekrutacja bywa nie lada wyzwaniem w czasie, gdy coraz częściej słyszymy o problemach na rynku pracy.

Fundacja On/Off organizując kampanię „Włącz się” zachęca do zatrudniania osób z niepełnosprawnością pokazując możliwości i wartość dodaną, jaką te osoby wnoszą do organizacji.

Zatrudnienie osób z niepełnosprawnością to korzyści dla dwóch stron umowy. Po pierwsze osoba z niepełnosprawnością uzyskuje możliwość wykorzystania swojej wiedzy i umiejętności w praktyce, a z drugiej to jednocześnie szansa na aktywne uczestnictwo w życiu społecznym i zawodowym.

Aktywizacja zawodowa osób z niepełnosprawnością to także kwestia ważna dla pracodawców.

Może budować odpowiedzialną firmę, która każdego dnia będzie zaangażowaną społecznie organizacją, dającą zatrudnienie i oferującą odpowiednie warunki pracy, co z pewnością zostanie docenione.

Kolejnym atutem dla przedsiębiorców jest fakt, iż mogą się oni ubiegać o dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika z Państwowego Funduszy Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Nie można też zapomnieć, że osoby z niepełnosprawnością kształtują w firmie społeczne postawy przyczyniając się do integracji pracowników. Nawiązywanie kontaktów interpersonalnych służy całej firmie.

– Zatrudnianie osób niepełnosprawnych daje wiele korzyści dla pracodawcy. Jako firma specjalizująca się w konsultingu, doradztwie biznesowym i outsourcingu usług, zatrudniamy aktualnie 3 osoby niepełnosprawne (dwie w stopniu umiarkowanym i jedną w stopniu lekkim), które bardzo cenimy jako część naszego zespołu. Pokazujemy dzięki temu swoim pracownikom, kontrahentom oraz klientom wartości, na jakich opiera się nasza organizacja – równość i solidarność. Dodatkowym, pozytywnym aspektem z zatrudniania osób z niepełnosprawnością jest fakt posiadania kompetentnych i zmotywowanych pracowników oraz zmniejszone wpłaty na PFRON (z możliwością ubiegania się o różnego rodzaju dofinansowania oraz refundację części składek ZUS – przy spełnieniu dodatkowych warunków).

W Exco A2A Polska czerpiemy dumę z tego, że przyczyniamy się do zwiększenia szans osób niepełnosprawnych na rynku pracy. – Laurent Le Pajolec, Członek Zarządu Exco A2A Polska.

To najlepszy dowód, dlaczego warto zatrudniać osoby z niepełnosprawnością na otwartym rynku.

Szczególnie mali i średni przedsiębiorcy powinni być zainteresowani zatrudnieniem osób z niepełnosprawnością. Każda firma ma bowiem możliwość ubiegania się o dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Fundacja On/Off, aby ułatwić rekrutację i komunikację między pracodawcami a osobami z niepełnosprawnością od początku swojej działalności prowadzi portal z ogłoszeniami o pracę dla osób z niepełnosprawnością – Diru.pl, na którym pracodawcy, mogą bezpłatnie dodać ogłoszenie o pracę. Niebawem pojawi się nowa odsłona serwisu, tak, aby jeszcze więcej osób mogło z niego skorzystać.

Zatrudnienie osób z niepełnosprawnością regulowane jest w różnych dokumentach. Warto przytoczyć jeden z pierwszych, czyli Kartę Praw Osób Niepełnosprawnych uchwaloną w 1997 roku, w której znajduje się jasny zapis mówiący, że osoby niepełnosprawne mają prawo do pracy na otwartym rynku pracy zgodnie ze swoimi kwalifikacjami, wykształceniem i możliwościami oraz do korzystania z doradztwa zawodowego i pośrednictwa, a gdy niepełnosprawność i stan zdrowia tego wymaga – prawo do pracy w warunkach dostosowanych do potrzeb niepełnosprawnych.

Coraz więcej osób z niepełnosprawnością zdobywa wykształcenie wyższe, podnosi swoje kwalifikacje uczestnicząc w kursach i szkoleniach. Warto obalać krzywdzące stereotypy i budować firmę społecznie przydatną.

– Celem kampanii jest edukacja pracodawców w zakresie możliwości i korzyści wynikających z zatrudnienia osób z niepełnosprawnością na otwartym rynku pracy, dlatego jest nam niezmiernie miło, że w nasze działania włączył się Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Będziemy przekonywać, że warto zatrudniać osoby z niepełnosprawnością, dla których praca to zarówno forma rehabilitacji społecznej i przede wszystkim wynagrodzenie pozwalające odciążyć domowy budżet. Pamiętajmy, że wizyty u lekarzy, leki czy rehabilitacja, to duże koszty. I druga ważna rzecz, dlaczego mocno zachęcamy przedsiębiorców z otwartego rynku pracy do zatrudniania osób z niepełnosprawnością to integracja, obalenie krzywdzących stereotypów i barier a także kształtowanie wizerunku odpowiedzialnego pracodawcy – mówi Bartosz Koplin, prezes Fundacji.