Przejdź do treści

Kiedy skończą się te schody? Nowy projekt przychodzi z pomocą

Na zdjęciu kamienne schody otoczone zielenią

Wyłoniono zwycięzców pierwszej edycji konkursu Huawei Startup Challenge. Do ścisłego finału zakwalifikowało się 10 projektów, spośród których wyróżniono trzy najwybitniejsze.

„Projekty te zaprzęgają technologię do przeciwdziałania i wyrównywania szans. Na podium konkursu wirtualnie stanęły startupy Wheelstair, Associated Apps i ParrotOne, otrzymując kolejno 100, 50 i 35 tysięcy złotych od Huawei na rozwój swoich innowacyjnych pomysłów” – czytamy na stronie www.gsmonline.pl.

Pierwsze miejsce zajął startup Wheelstair. W projekcie przenikają się różne dziedziny nauki – robotyka, mechatronika, mechanika, elektronika. Sam pomysł polega na stworzeniu medycznej przystawki do wózków inwalidzkich, umożliwiającej osobom z niepełnosprawnością ruchową pokonywanie barier architektonicznych, które do tej pory były nie do sforsowania. Dzięki temu przełomowemu rozwiązaniu osoby poruszające się na wózkach zyskają niemal pełną niezależność. Najbardziej powszechną barierą są schody, których pokonanie jest niemożliwe bez zewnętrznego wsparcia.

Drugie miejsce kapituła postanowiła przyznać przygotowanemu przez Associated Apps rozwiązaniu The Compass. Jest to pierwszy na świecie inteligentny wirtualny asystent, kierujący osoby niewidome i niedowidzące wewnątrz obiektów użyteczności publicznej, takich jak centra handlowe, budynki biurowe, dworce, lotniska, muzea czy urzędy.

Trzecie miejsce na podium otrzymał startup ParrotOne. Chodzi o ciekawy wynalazek, który wspiera pracę i komunikację osób z niepełnosprawnościami, np. ze spastycznością mięśni rąk, po udarach. ParrotOne wspomaga niwelowanie wykluczenia społecznego i zawodowego, dzięki opracowaniu inteligentnej klawiatury PowerHID.

Chodzi o aplikację, która stanowi jej element i jest równocześnie komunikatorem z rozbudowanym słownikiem podpowiedzi, który ułatwia pisanie całych wyrazów użytkownikowi, umożliwiając użytkowanie urządzeń technologicznych, jak tablety czy smartfony. Jak wiadomo, dziś w wielu przypadkach służą one za podstawowe narzędzia komunikacji.

Te innowacyjne rozwiązania, to kolejny dowód na wykorzystywanie ludzkich zdolności oraz potencjału technologii czy Internetu, zgodnie z ich przeznaczeniem, we właściwym kierunku i słusznej sprawie.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.

Logo Narodowego Instytutu Wolności

Dodaj komentarz