Porozumiewanie się za pomocą słów jest, wydawałoby by się najbardziej naturalnym sposobem komunikacji.
Są jednak osoby, które mają problem ze słuchem, wówczas rozmowa staje się wyzwaniem lub jest wręcz niemożliwa.
W takich sytuacjach rozwiązaniem staje się język migowy. Nauka gestów zastępujących słowa, wspiera osoby niesłyszące w aktywnym uczestnictwie w życiu społecznym.
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oferuje naukę języka migowego i dofinansowuje koszty szkolenia osób doświadczających barier w codziennej komunikacji, bliskich oraz ludzi mających stały kontakt z niesłyszącymi. Od kwietnia 2023 r. uzyskanie wsparcia i dopłat będzie możliwe w pełni online za pomocą nowego systemu iPFRON+.
Szczegółowe informacje dotyczące dofinansowania będą znajdować się w Serwisie Rzeczpospolitej Polskiej: https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-dofinansowanie-do-szkolenia-jezyka-migowego-i-innych-srodkow-komunikowania-sie oraz w serwisie iPFRON+: https://portal-ipfronplus.pfron.org.pl/ po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw nowego rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z 2023 r. w sprawie dofinansowania kosztów szkolenia języka polskiego, polskiego języka migowego, systemu językowo-migowego, sposobu komunikowania się osób głuchoniewidomych oraz tłumacza-przewodnika, co powinno nastąpić najpóźniej do dnia 21 marca 2023 r – czytamy na stronie www.niepelnosprawni.pl.
Do złożenia wniosku za pomocą Internetu konieczne będzie posiadanie Profilu Zaufanego ePUAP lub podpisu kwalifikowanego.
Instrukcja założenia Profilu Zaufanego dostępna jest w Serwisie Rzeczpospolitej Polskiej: https://www.gov.pl/web/gov/zaloz-profil-zaufany.
Zainteresowani tematem, którzy chcą złożyć wniosek, mogą już dziś stworzyć konto w systemie iPFRON+ pod adresem https://ipfronplus.pfron.org.pl/.
Rejestracja nowego użytkownika następuje po wybraniu w menu przycisku „dodaj nowy wniosek” lub „zaloguj przez login.gov.pl”. Na dalszym etapie użytkownik zostaje poproszony o uwierzytelnienie za pomocą Profilu Zaufanego ePUAP i dokonuje rejestracji w systemie. Cała procedura zajmuje tylko parę minut.