Przejdź do treści

Jesteś rodzicem dziecka z niepełnosprawnością? Te informatory są dla ciebie!

Zdjęcie: informatory

Autor: Martyna Sergiel

Gdzie szukać pomocy? Jak znaleźć dobre przedszkole integracyjne dla swojej pociechy?

Komu przysługują fundusze finansowe, a komu inne wsparcie? Na co zwrócić uwagę, wysyłając dziecko do żłobka? To tylko niektóre wątpliwości, z którymi codziennie mierzą się rodzice dzieci z niepełnosprawnościami. Miasto przygotowało dwa specjalistyczne informatory, które stanowią źródło rzetelnych odpowiedzi.

3 grudnia na całym świecie obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Z myślą o nich i ich opiekunach Miasto Poznań stworzyło dwie publikacje „Poznański Informator dla rodziców i opiekunów dzieci ze spektrum autyzmu” oraz „Informator dla rodziców dzieci z niepełnosprawnością”. Tokompendia wiedzy, które zawierają praktyczne i wartościowe informacje.

Te dwie publikacje powstały, by pomóc rodzinom, które wychowują dzieci z niepełnosprawnością – akcentuje na łamach www.poznan.pl Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Chodziło nam o to, by przekazać w nich jak najwięcej praktycznych informacji, konkretnych danych kontaktowych, miejsc, w których można znaleźć pomoc, uzyskać diagnozę czy dostęp do rehabilitacji – dodał polityk.

Informatory powstały za sprawą autopoprawki do budżetu, o którą wnioskowała Małgorzata Woźniak, radna miejska.

Rodzice, którzy znajdują się w okolicznościach diagnozy niepełnosprawności u swojego dziecka, często przeżywają bardzo wymagający czas. Towarzyszy im lęk oraz brak zorientowania w kwestii opcji wsparcia, o które mogą się starać. Informatory przygotowane przez Miasto odpowiadają na potrzeby tych rodzin. Mam nadzieję, że staną się one pierwszym kompendium informacji w poszukiwaniu pomocy i rehabilitacji dla ich dzieci w Poznaniu–komentuje na łamach portalu www.poznan.pl Małgorzata Woźniak Radna Miasta Poznania.

„Poznański Informator dla rodziców i opiekunów dzieci ze spektrum autyzmu” stworzony został przy współpracy z Fundacją Na Niebiesko, której pracownicy każdego dnia wspierają te osoby i ich bliskich. Publikacja zawiera praktyczne informacje dotyczące placówek (nie tylko publicznych), w których można starać się o diagnozę i wsparcie terapeutyczne.

Informator jest dostępny w wersji drukowanej, która została wydana w nakładzie 800 egzemplarzy. Można je dostać w siedzibie fundacji przy ul. Piłsudskiego 104/2. Jest też wersja elektroniczna – do pobrania online na stronie naniebiesko.org/informator oraz na portalu Miasta Poznania w zakładce „Niepełnosprawność”.

Przygotowaliśmy publikację, która zawiera najważniejsze informacje dotyczące funkcjonowania w spektrum autyzmu w Poznaniu – mówi dr Piotr Poniewierski, prezes Fundacji Na Niebiesko.

Informator nie tylko zawiera treści na temat samego procesu diagnozy, ale kieruje do konkretnych placówek diagnostycznych, terapeutycznych i oświatowych, które specjalizują się w pracy z ludźmi w spektrum autyzmu. Co więcej, wskazuje miejsca, w których rodzice mogą znaleźć zrozumienie i wsparcie, uwzględniające różnorakie potrzeby, wyzwania i sposoby życia ich dzieci w spektrum – podsumowuje.

„Informator dla rodziców dzieci z niepełnosprawnością” to kompleksowy poradnik obejmujący niemal całą drogę, jaką muszą przejść rodziny stojące przed tym wyzwaniem. Można w nim znaleźć najważniejsze informacje dotyczące diagnozy, a także wykaz miejsc i specjalistów, którzy mogą udzielić wsparcia.

Opublikowane materiały zawierają fragmenty poświęcone placówkom wczesnej interwencji i wczesnego wspomagania w Poznaniu i okolicy, a także wykaz poradni psychologiczno-pedagogicznych, przedszkoli i szkół (także specjalnych i integracyjnych). Znajduje się w nich także wiedza na temat poznańskich organizacji pozarządowych, które działają na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Dużym ułatwieniem dla rodziców mogą okazać się rozdziały wskazujące możliwości wsparcia finansowego. W informatorze można trafić na szereg praktycznych porad dotyczących świadczeń i zasiłków, a także dofinansowań, które są aktualnie osiągalne. Nie brakuje także rozdziałów poświęconych komunikacji publicznej, ulg i usług dla osób z niepełnosprawnościami.

Autorką „Informatora dla rodziców dzieci z niepełnosprawnością” jest dr Aneta Wojciechowska – pedagożka specjalna, neurologopedka oraz pracownica naukowo-badawcza Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Informator jest pewnego rodzaju przewodnikiem, który ma przeprowadzić rodziców poprzez kręte ścieżki poszukiwania odpowiedniego wsparcia dla ich dzieci, którzy są albo w trakcie poszukiwania przyczyn nieprawidłowego rozwoju bądź tuż po diagnozie– komentuje na łamach portalu www.poznan.pl dr Aneta Wojciechowska. –

Zebranie informacji w jednym miejscu ma ogromne znaczenie dla poczucia bezpieczeństwa rodziców, którzy często po diagnozie niepełnosprawności dziecka muszą rozeznać się w wielu dziedzinach oddziaływań oraz wsparcia: medycznego, psychologiczno-pedagogicznego i socjalnego. Mam nadzieję, że publikacja uporządkuje wiedzę rodziców, pomoże im szybko i trafnie podjąć odpowiednie wsparcie i da odpowiedź na nurtujące ich wątpliwości – akcentuje pani doktor.

Publikacja powstała we współpracy z Miastem Poznań oraz Wydawnictwem Miejskim Posnania nakładem 2500 egzemplarzy. Wersję papierową można odebrać w Wydziale Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania przy ul. 3 Maja 46.Trafi ona też do szpitali w Poznaniu. Informator posiada również wersję elektroniczną, można ją pobrać ze strony internetowej Miasta.

Opracowano na podstawie: https://www.poznan.pl/mim/hc/news/nowe-informatory-dla-rodzicow-dzieci-z-niepelnosprawnoscia,242943.html.

Dodaj komentarz