Autor: Tomasz Wojczak
Fundacja Rozwoju Edukacji Elektronicznej zaprasza wszystkich do zapoznania się z wydawnictwem internetowym, które prezentuje sposoby wykorzystania sztucznej inteligencji przez osoby z niepełnosprawnościami.
Omawiana publikacja internetowa powstaje w ramach projektu zatytułowanego „Inkluzja wsparta sztuczną inteligencją – kompendium wiedzy w publikacji internetowej”. Realizacja przedsięwzięcia stała się możliwa dzięki dofinansowaniu pochodzącemu z funduszy Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
W ramach omawianej inicjatywy wszyscy ludzie mogą zapoznać się z filmami, które w przystępny i aktualny sposób omawiają różnorodne aspekty obecności sztucznej inteligencji we współczesnej nam rzeczywistości. Widea zawierają informacje pełniej zrozumieć wpływ AI na życie ludzi. Nagrania pokazują również możliwości efektywnego korzystania z narzędzi wspieranych tak szybko rozwijającą się technologią. Problematyka prezentowana w filmach dotyczy zagadnień, takich jak na przykład:
- wprowadzenie do technologii sztucznej inteligencji,
- prawnych aspektów AI,
- dostępności cyfrowej,
- ochrony danych i prywatności w świecie sztucznej inteligencji,
- korzystania z aplikacji opartych na AI (w tym Be My Eyes, Voice Over, Seeing AI),
- prowadzenia rozmów z Czatem GPT,
- tworzenia muzyki z wykorzystaniem AI,
- obsługi telefonu komórkowego przez osoby niewidome.
Opiekę merytoryczną nad omawianą publikacją sprawuje Pan profesor ALK doktor habilitowany Przemysław Polański.
Filmy opracowane w ramach projektu „Inkluzja wsparta sztuczną inteligencją – kompendium wiedzy w publikacji internetowej” dostępne w kilku wersjach:
- z napisami,
- z tłumaczeniem na Polski Język Migowy,
- z audiodeskrypcją.
Prace prowadzone w ramach projektu ciągle trwają – z tego powodu ilość filmów w różnych wersjach będzie wzrastać. Nagrania można obejrzeć na kanale YouTube Fundacji Rozwoju Edukacji Elektronicznej. Wszystkie filmy można zobaczyć w jednej playliście: https://www.youtube.com/@fundacjafree4916/playlists.
Opracowano na podstawie stron:
- https://www.facebook.com/people/Fundacja-Rozwoju-Edukacji-Elektronicznej/61571596870259/,
- https://free.org.pl/projekty-badawcze/inkluzja-wsparta-sztuczna-inteligencja-kompendium-wiedzy-w-publikacji-internetowej/.
Grafika do nagłówka pochodzi z ostatniej z wymienionych stron.