Przejdź do treści

II edycja Nagrody Karty Różnorodności

Nagroda Karty Różnorodności honoruje inicjatywy podejmowane przez pracodawców promujące różnorodność, równość i włączenie (DEI).

Aktywności wpisujące się w to konkretne pole, mają zgłaszać firmy, organizacje, uczelnie, instytucje publiczne i samorządy.

Udział w drugiej już odsłonie konkursu nie wiąże się z opłatami, a zgłoszenia są przyjmowane do 23 lutego 2024 r.

Karta Różnorodności – to międzynarodowe przedsięwzięcie, które swoim patronatem objęła Komisja Europejska. Realizowane jest ono w 26 krajach Unii.

W ramach programu pracodawcy zobowiązują się do wprowadzenia zakazu dyskryminacji w miejscu pracy i do podejmowania aktywności na rzecz tworzenia i promocji zróżnicowania w swoich przedsiębiorstwach.

W Polsce Kartę Różnorodności koordynuje Forum Odpowiedzialnego Biznesu.  Aktualnie inicjatywa skupia 338 pracodawców. Oferta zapewnia zrzeszonym podmiotom wsparcie merytoryczne pod postacią warsztatów, webinarów, grup roboczych, publikacji czy badania określającego poziom zaawansowania w zarządzaniu różnorodnością.

Nagrody Karty Różnorodności zostaną przyznane w trzech kategoriach:

  • DEI w biznesie
  • DEI w sektorze pozabiznesowym
  • DEI w samorządach

W kategorii DEI w biznesie zostaną wyłonieni laureaci w obszarach:

  • partnerstwo – nagroda za współpracę międzysektorową przy realizacji działań na rzecz zarządzania różnorodnością;
  • aktywizm korporacyjny – nagroda za zabranie głosu w sprawie ważnej społecznie;
  • prawa dziecka w biznesie – nagroda za respektowania praw dzieci w kontekście oddziaływania podmiotu;
  • wolontariat pracowniczy – nagroda za projekt wolontariacki związany z zarządzaniem różnorodnością;
  • nowatorskie podejście – nagroda za nowatorskie działanie na rzecz zarządzania różnorodnością.

Swoje przedsięwzięcia promujące różnorodność, równość i włączanie mogą zgłaszać firmy, niezależnie od wielkości, a także: samorządy, organizacje pozarządowe (fundacje i stowarzyszenia), uczelnie wyższe (zarówno prywatne, jak i państwowe), instytucje kultury oraz instytucje publiczne.

Do inicjatyw mieszczących się w zakresie założeń konkursu należą:aktywności na rzecz grup zagrożonych dyskryminacją (np. osoby starsze, osoby z niepełnosprawnościami, osoby LGBTQ+, kobiety, cudzoziemcy), cykle szkoleniowe i edukacyjne, współpraca międzysektorowa w obszarze różnorodności, ale również dokumentacja, która ma za zadanie wspierać zarządzanie różnorodnością w środowisku zatrudnienia, takie jak plan równości płci czy polityka antydyskryminacyjna.

Zgłoszenia do konkursu – krok po kroku

Wybraną akcję można zgłosić poprzez formularz zgłoszeniowy, który został udostępniony pod adresem: https://odpowiedzialnybiznes.pl/karta-roznorodnosci/nagroda/.

Udział w konkursie nie wiąże się z opłatami. Zgłoszenia przyjmowane są do 23 lutego 2024 r. włącznie.

Inicjatywy z obszaru DEI w miejscu pracy będą oceniane przez specjalnie powołaną komisję, w której skład wejdą eksperci ze świata biznesu i organizacji pozarządowych.

Ogłoszenie wyników i przyznanie Nagród Karty Różnorodności nastąpi wiosną 2024 roku podczas Miesiąca Różnorodności w Polsce.

Więcej informacji i regulamin można znaleźć tutaj.

Dodaj komentarz