Przejdź do treści

Fakty o dostojnym wilku. Co wiemy na jego temat?

Od pewnego czasu można napotkać docierające zewsząd informacje, że na terenie Puszczy Zielonki pojawiły się wilki. Pod koniec kwietnia 2020 osobnika tego widziano w okolicach Dębogóry (Gmina Czerwonak). Z uwagi na coraz częstsze tego typu wiadomości postanowiłam zgłębić temat i przytoczyć kilka faktów na temat tego interesującego zwierzęcia.

Wilk to największy występujący w Polsce ssak drapieżny należący do rodziny psowatych. W przyrodzie nie ma w zasadzie naturalnych wrogów. Dawniej, człowiek silnie tępił ten gatunek z obawy przed zagrożeniem dla zwierząt hodowlanych i atakami na dzieci i dorosłych.

Spowodowało to okoliczności, w których z początkiem lat 70. XX wieku wskaźnik wilczej populacji gwałtownie spadł. Od 1998 roku gatunek podlega ochronie na terenie całej Polski. Liczebność wilków waha się dzisiaj w granicach 3 tys. osobników.

Na terenie Gminy Czerwonak pracownicy Nadleśnictwa Łopuchówko potwierdzają występowanie wilków, jednak obserwacje te dotyczą głównie śladów obecności tych ssaków, takich jak: tropy, odchody czy pozostałości upolowanej zwierzyny.

Na obszarze całej Puszczy Zielonki bywają także sytuacje, w których można spotkać wilka, jednak zdarza się to niezwykle rzadko. Nie odnotowano również, by zwierzę to stwarzało niebezpieczeństwo dla życia człowieka. Ataki wilka są czymś niezmiernie epizodycznym, ponieważ gatunek ten z reguły unika i boi się ludzi.

Podczas ewentualnego spotkania z wilkiem należy zachować spokój i spróbować ostrożnie odejść w swoją stronę. Niemniej jednak najczęściej to samo zwierzę oddala się od napotkanych spacerowiczów.

Populacja wilków w Polsce jest stale monitorowana, a dane na temat ich aktywności zbierane i poddawane analizie przez specjalistów.

Jeżeli zatem spotkasz w lesie wilka lub ślady jego obecności, poinformuj Nadleśnictwo Łopuchówko (lopuchowko@poznan.lasy.gov.pl) lub Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Poznaniu.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.

Logo Narodowego Instytutu Wolności

Dodaj komentarz