Już po raz siódmy Fundacja Matecznik, dzięki dofinansowaniu pochodzącemu z Urzędu Miasta Poznania i współpracy z Centrum Inicjatyw Rodzinnych Poznańskiego Centrum Świadczeń zaprasza Poznanianki i Poznaniaków do uczestnictwa w projekcie zatytułowanym „Czekamy na Gzuba”.
W roku 2024 program ten składa się z trzech części składowych. Pierwszą z nich jest cykl ośmiu spotkań szkoły rodzenia. Pierwsze szkolenie online z cyklu Czekamy na Gzuba odbędzie się 19 marca 2024 roku w godzinach od 10:00 do 13:00. Nosi ono tytuł „PORÓD KROK PO KROKU”. Webinarium poprowadzi Pani Ewelina Stasińska – położna pracująca na co dzień w Szpitalu Powiatowym w Śremie. Uczestnicy spotkania mogą liczyć na wiedzę dotyczącą następujących zagadnień:
- jak rozpoznać, że poród się zaczyna?,
- kiedy jechać do szpitala?,
- z jakich faz składa się poród i po czym je rozpoznać?,
- na czym polega poród przez cesarskie cięcie?.
Ze strony organizatora pozwalam sobie przedrukować zagadnienia, które będą omawiane podczas pozostałych siedmiu webinariów:
- „Z NACIĘCIEM, CZY BEZ?” – jak przygotować swoje ciało do porodu siłami natury, i dlaczego korzystniej dla matki jest ochronić krocze przed nacięciem, na czym polega cięcie krocza, jakie są jego następstwa. Prowadząca – Ewelina Stasińska – położna.
- „CIĘCIE CESARSKIE BEZ TAJEMNIC” – o przesłankach do planowanego, jak i nieplanowanego cięcia cesarskiego. Przygotowanie do operacji, jej przebieg, możliwe powikłania, połóg oraz dochodzenie do siebie. Prowadząca – Justyna Magiełda-Stola – ginekolożka.
- „OSWOJONY BÓL PORODOWY” – o istocie i zadaniu bólu, o niefarmakologicznych metodach i technikach jego łagodzenia, hormonach sterujących przebiegiem porodu, o farmakologicznych metodach łagodzenia bólu dostępnych na poznańskich oddziałach porodowych. Prowadząca – Alicja Nowaczyk – doula.
- „POŁÓG – IV TRYMESTR CIĄŻY” – o zmianach emocjonalnych i fizycznych u kobiety w połogu, jak zmienia się ciało po porodzie, jak sobie radzić z połogowymi odczuciami, zarówno po porodzie siłami natury, jak i po cesarskim cięciu.Prowadzące – Anna Gabryniewska-Nowak – położna oraz Anna Furmaniuk – instruktorka szkoły rodzenia.
- „RODZICE I DZIECKO NA MLECZNEJ DRODZE” – omówienie, na czym polega karmienie oparte o potrzebę dziecka, omówienie elementów, które wpływają na dobry start w karmieniu piersią, zarówno po porodzie siłami natury, jak i po cesarskim cięciu, porady co robić w przypadku najczęściej spotykanych trudności, obalenie mitów na temat karmienia piersią, wskazanie wyznaczników prawidłowego karmienia niemowlęcia. Prowadząca – Ewa Masełkowska – konsultantka laktacyjna.
- „INSTRUKCJA ROZWOJU NOWORODKA” – omówienie odruchów noworodka i niemowlęcia, jego wyglądu i zachowania oraz etapów rozwoju w pierwszych miesiącach życia, pokaz podnoszenia, odkładania, trzymania i przewijania. Prowadzący – Lech Furmaniuk – fizjoterapeuta.
- „DZIECKO Z BLISKA” – warsztat o tym, jak skomunikować się z noworodkiem i niemowlęciem, jak rozpoznać i zrozumieć jego potrzeby, połączone z nauką masażu shantala. Prowadząca – Anna Furmaniuk – instruktorka masażu shantala.
Terminy wydarzeń oraz formularze zgłoszeniowe możecie znaleźć:
- na stronie Clickmeeting Fundacji Matecznik, dostępnej tutaj,
- w zakładce Grafik na stronie internetowej Fundacji Matecznik. Link tutaj.
Projekt “Czekamy na Gzuba” zakłada również indywidualną pomoc psychologiczną i spotkania stacjonarne, o których można przeczytać tutaj.