Przejdź do treści

7 odsłona kampanii „Epoka Dostępności”

Grafika: promowanie kampanii „Epoka Dostępności”

Autor: Martyna Sergiel

W dzisiejszych czasach pomimo generalnego postępu i prześcigającej nas technologii wciąż funkcjonujemy w rzeczywistości, w której nie wszyscy obywatele mogą bezproblemowo korzystać z praw teoretycznie przypisanych do każdego człowieka.

Jak mówią statystyki – dla około 5 milionów Polaków z różnymi stopniami niepełnosprawności brak dostępności jest wciąż przykrą codziennością. Fundacja Avalon chce pożegnać zacofanie i spowodować, by bariery stały się przeszłością.

Właśnie rozpoczęła się siódma edycja ogólnopolskiej kampanii społecznej – „Epoka Dostępności”.

W jej ramach przedstawiciele fundacji Avalon zachęcają do zaangażowania się w walkę o dostępność, która leży w interesie każdego.

Do sieci trafił właśnie spot o nazwie „Epoka Dostępności”. Historia tego krótkiego filmiku przenosi widza do muzeum, gdzie grupa kilku osób podąża za przewodniczką. Wspólnie oglądają eksponaty mające wpisywać się w brak dostępności – porzucone hulajnogi, nieczytelne etykiety produktów, schody, brak napisów czy tłumaczenia w PJM.

Tak wygląda Wystawa Barier w najnowszym spocie Fundacji Avalon. Niestety, wspomniane przykłady to dopiero namiastka wyzwań, a brak dostępności ciągle jest codziennością. To dlatego od bardzo dawna wspomniana organizacja buduje świadomość ograniczeń, z jakimi spotykają się osoby z różnymi typami niepełnosprawności, ale też pragnie uświadomić, że największą przeszkodą na drodze do ich pełnej aktywności są zazwyczaj stereotypowe schematy myślowe oraz niska empatia.

Startującą właśnie kampanią Fundacja zachęca do przejścia do „Epoki Dostępności”, w której ograniczenia staną się historią i faktycznie będą mogły być prezentowane jako eksponaty w muzeach.

Dostępność kojarzona jest najczęściej z barierami architektonicznymi. Jest to jednak zagadnienie dużo bardziej złożone, dotyczące bodaj każdej ludzkiej aktywności. Dla wielu Polaków zrobienie zakupów, skorzystanie z bankomatu czy usług fryzjera jest mocno utrudnione, a czasem wręcz nieosiągalne. Chodnik i ulica to dla nich tor przeszkód, pełen nierówności, porzuconych hulajnóg, nieprawidłowo zaparkowanych samochodów i pułapek nie do „przejścia”.

I chociaż posiadają niezbędne kwalifikacje, często nie przechodzą do kolejnego etapu procesu rekrutacyjnego. Mają dostęp do Internetu, ale nie mogą z niego w pełni czerpać. Albo kupują bilet do kina, ale mogą siedzieć tylko w pierwszym rzędzie. Mimo że brzmi to nieprawdopodobnie, tak właśnie wygląda rzeczywistość milionów osób.

Celem kampanii „Epoka Dostępności” jest uświadomieniem społeczeństwu, czym jest brak dostępności i jaki wpływ na niego mają wszyscy obywatele. Bywa, że największymi barierami są stereotypy i brak empatii. To dlatego tak ważną rolę odgrywa edukacja, bo dzięki wiedzy możemy budować otwarte, inkluzywne społeczeństwo, które z u ważnością traktuje wszystkich obywateli – mówi Helena Szczuka-Kalenský, Kierowniczka Działu Komunikacji i Promocji w Fundacji Avalon.

Chcąc mieć wpływ na rzeczywistość osób z niepełnosprawnościami, Fundacja zaprosiła do udziału w kampanii dziesięcioro z nich, by opowiedziały o swoich doświadczeniach związanych z barierami stojącymi na co dzień na ich życiowej drodze. Część z uczestników projektu będzie można zobaczyć w spocie przygotowanym na potrzeby kampanii, w tym Kamila Otowskiego, dwukrotnego medalistę igrzysk paralimpijskich w Paryżu, poruszającego się na wózku oraz Przemysława Świercza, byłego kapitana reprezentacji Polski w ampfutbolu, który stracił nogę w wypadku motocyklowym.

Obaj niemal każdego dnia mierzą się nie tylko z wyzwaniami w sporcie, ale też z architektonicznymi barierami na polskich ulicach.

Staram się uświadamiać każdego, że nasze życie może się zmienić w jednej chwili. Jednego dnia wydaje Ci się, że jesteś panem tego świata, a następnego dnia nie panujesz nad swoim ciałem. Bywa też, że nie panujesz nad swoją głową, bo ta gigantyczna przemiana, na początku uznawana przez nas samych za przepoczwarzenie w jakiegoś potwora, jest zmianą, z którą bardzo ciężko żyć. Jestem tutaj po to, żeby zadzwonić takim małym dzwoneczkiem, zanim rzeczywistość walnie w taki wielki dzwon, który może wszystko zmienić. Po drugie, chcę pokazać, że z tym wszystkim naprawdę można żyć i dobrze to życie sobie ułożyć – komentuje na łamach portalu www.niepelnosprawni.pl Michał Figurski, dziennikarz, który również pojawia się w kampanii „Epoka Dostępności”.

W usuwaniu barier niezwykle ważną rolę odgrywa edukacja, pomagająca zwalczać niewiedzę, stereotypy i brak empatii. Celem ogólnopolskiej kampanii „Epoka Dostępności” jest uświadomienie społeczeństwu, czym jest brak dostępności i jaki wpływ na powstawanie barier dla osób z niepełnosprawnościami ma każdy z nas.

Działania zwracają uwagę na fakt, że bariery występują właściwie w każdym aspekcie życia osób z niepełnosprawnością. Aby je pokonać ważne jest nie tylko wdrożenie skutecznych działań systemowych przez władze, instytucje czy firmy, ale także wsparcie ze strony całego społeczeństwa. Dostępność powinna być w interesie wszystkich i każdy powinien ją wspierać i o nią walczyć. Przekonać się o tym można wchodząc na stronę https://www.fundacjaavalon.pl/epoka-dostepnosci/ .

Kampania współfinansowana jest z funduszy PFRON.

Opracowano na podstawie: http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/2461954.

Dodaj komentarz