Autor: Martyna Sergiel
Dzisiaj, tj. 14 listopada obchodzimy Światowy Dzień Seniora.
W Polsce zgodnie z najnowszymi danymi GUSu jest 7,5 mln seniorów. Jesteśmy jednym z najszybciej starzejących się społeczeństw.
Warto pamiętać o osobach starszych nie tylko dzisiaj, ale w każdym momencie. Stanowią oni bogactwo doświadczenia życiowego, na polu zawodowym natomiast służą swoim potencjałem intelektualnym i nieocenionymi umiejętnościami społecznymi, takimi jak choćby zdolność rozwiązywania problemów i konfliktów.
W tym kontekście niezwykle cenne jest pamiętanie o dostępności, bo niedługo może się okazać, że jest ona niezbędna dla wszystkich. Nie można zapominać również o takich hasłach jak: równość, solidarność, różnorodność, prawa człowieka.
Z tym że to piękne, okrągłe hasła na papierze. I najlepiej byłoby, żeby od słowa weszły w życie do praktyki. Wtedy każdemu żyłoby się lżej. Moim obowiązkiem jest edukacja i mówienie o sprawach grup społecznych, którym brakuje głosu lub odwagi, by upomnieć się o własne miejsce w rzeczywistości.
Najistotniejsze jest jednak to, by wraz z rozwojem technologii wzrastała dostępność i uczestnictwo seniorów w życiu społecznym i kulturalnym.
Nie chcę, by te słowa pozostały tylko pustym frazesem w artykule. One mają wybrzmieć na tyle mocno, by seniorzy poczuli się wartościowo, bezpiecznie i potrzebnie.
Kiedyś każdy się zestarzeje. Musimy się na to przygotować. Z zagadnieniami dostępnej przestrzeni, ważnymi rozwiązaniami technologicznymi i z ich doświadczeniem mamy szansę dać sobie radę. Czas nie czeka, trzeba działać i przygotować świat na zmiany, by był kiedyś przyjaznym dla wszystkich nas miejscem.