Dzień Matki to święto obchodzone jako wyraz szacunku dla naszych Rodzicielek. Jest obchodzony na całym świecie, choć w różnych datach.
W Europie historia tego święta może nie jest porywająca, ale istotna. Jego początki mają źródło w czasach starożytnych, dotyczą cywilizacji Rzymian i Greków. Oczywiście, religie tych ludów były politeistyczne, otaczano wtedy czcią boginie-matki, które były symbolem urodzaju, płodności. W czasach Cesarstwa Rzymskiego wprowadzono chrześcijaństwo, co za tym idzie zabroniono otaczania kultem innych bogów, także wyczaj czczenia matek – został zawieszony do czasów siedemnastowiecznej Anglii, gdzie zwyczaj wyrażania szacunkiem matki, powrócił pod nazwą „Niedziela u matki”. Tradycją tego święta było składanie matkom drobnych podarunków w zamian za otrzymane od nich błogosławieństwa. Zwyczaj ten trwał do XIX wieku, następnie jego reaktywacja nastąpiła po II wojnie światowej.
Jeśli chodzi o Stany Zjednoczone, historia Dnia Matki przedstawiała się nieco inaczej. Rok, w którym święto powstało, to 1858. Wtedy to Ann Reeves, nauczycielka, ogłosiła „Dni Matczynej Pracy”. 1872 rok to zmiana nazwy święta przez Julię Howe, na „Dzień Matek dla Pokoju”. Annie Marię Jarvis w 1905 roku ustanowiła oficjalnie Dzień Matki. Teraz jest to święto narodowe.
Dzień Matki w Polsce obchodzony jest zawsze 26 maja. Dzieci (te małe, jak i te duże) w tym dniu obdarowują swoje mamy laurkami, kwiatami, prezentami. Jest to wyraz miłości, szacunku oraz trudu, który włożyły w wychowanie swoich pociech.
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.