Przejdź do treści

Dzień Kobiet okiem nastawionego profeministycznie mężczyzny

Zdjęcie, po lewej kwiaty po prawej napis 8 Marca Międzynarodowy Dzień Kobiet

Dziś, to jest 8 marca 2021r. obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet – jedno z najważniejszych świąt świeckich w ciągu roku.

W 1909 r. odbyły się pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet w Stanach Zjednoczonych, z którego wywodzi się obchodzone dziś święto. Jego geneza wzięła się z wystąpień ruchów robotniczych na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku w Ameryce Północnej i Europie.

Tego dnia wszyscy mężczyźni obdarowują swe partnerki, matki, siostry i koleżanki kwiatami i prezentami. Dzień ten stanowi również okazję do tego, by omówić bardzo istotne problemy, jakie dotykają kobiet w Polsce i na świecie. Mimo iż w 1945 roku Karta Narodów Zjednoczonych jako pierwszy międzynarodowy dokument potwierdziła zasadę równości kobiet i mężczyzn, to zasada równożędności płci nie jest respektowana. Przykładem tego może być Polska. Na 100 możliwych do zdobycia punktów w Gender Equality Index (europejskim narzędziu zbierającym 31 wskaźników z różnych obszarów dotyczących równości płci), nasz kraj zdobył jedynie 56 punktów (12 punktów mniej niż średnia Unijna) i zajmuje 24. miejsce w Unii Europejskiej. Ze względu na płeć kobiety napotykają na problemy z realizacją prawa do godnej emerytury, do równości w pracy, pewności siebie kształtowanej już na etapie edukacji, prawa do niezależności finansowej, czy możliwości łączenia różnych ról społecznych – życia zawodowego i prywatnego. Ważnym przejawem nierówności płci jest to, że kobiety oprócz pracy zawodowej wykonują mnóstwo obowiązków domowych i w większości to one wykorzystują urlopy rodzicielskie czy chorobowe na dziecko. Ponadto kobiety ciągle zarabiają mniej od mężczyzn. I to nawet w sytuacji gdy wykonują taką samą jak przedstawicielie płci męskiej pracę. Tę różnicę Główny Urząd Statystyczny wyliczył na 900 zł miesięcznie w 2018 r.  Luka płacowa w naszym kraju to 8,8%. Jak wiadomo niższa płaca to ograniczony dostęp do dóbr i usług teraz, ale i niższa emerytura w przyszłości i ryzyko ubóstwa.

Panowie, może obok wręczania Paniom kwiatków w Dzień Kobiet podejmiemy jakieś realne działania oddolne by zmienić ich sytuację we współczesnym świecie?

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.

Logo Narodowego Instytutu Wolności

Dodaj komentarz