Już dziś, to jest w czwartek dnia 21 marca 2024 roku w godzinach od 10:00 do 18:00 odbędzie się telefoniczny dyżur rzecznika osób ze spektrum autyzmu.
Dyżur rzecznika osób ze spektrum autyzmu adresowany jest do osób będących mieszkankami i mieszkańcami Poznania, które rozliczyły swój podatek dochodowy od osób fizycznych na rzecz Miasta Poznania. Osoby, którym dedykowany jest dyżur rzecznika dodatkowo muszą posiadać aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Z porad mogą skorzystać również rodzice i opiekunowie, których dziecko lub podopieczny ma aktualne orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności. Wymienione wyżej osoby mogą nieodpłatnie skorzystać ze wsparcia udzielanego przez rzecznika osób z autyzmem.
Rzecznictwo i poradnictwo dla osób z autyzmem i członków ich rodzin prowadzone jest przez poznańską Fundację ProFuturo. Obowiązki rzecznika osób z ASD pełni Pani Agnieszka Haremska. Rzecznik osób z autyzmem jest dostępny pod numerem telefonu 602 318 039. Jego dyżury odbywają się w każdy czwartek. Osoby w spektrum autyzmu lub członkowie ich rodzin z pomocą rzecznika:
- mogą zasięgnąć informacji związanych z zaburzeniami ze spektrum autyzmu,
- rozwiązać problem prawny,
- mogą uzyskać informacje odnośnie obowiązujących przepisów prawnych dotyczących swojej sytuacji,
- uzyskają aktualne wiadomości na temat praw członków rodzin lub osób z ASD i tego czy są one respektowane
- otrzymać informacje na temat funkcjonowania instytucji państwowych i czy podmioty te działają w sposób rzetelny i czy nie uchylają się od udzielenia pomocy osobie z ASD lub członkom ich rodzin.
By skorzystać z pomocy wystarczy zadzwonić pod numer telefonu 602 318 039 lub wysłać wiadomość e-mail na adres poczty elektronicznej: haremskaa@gmail.com. W mailu należy krótko opisać to na czym polega problem i podać dane kontaktowe. Rzecznik skontaktuje się z osobami szukającymi pomocy za pomocą podanego adresu e-mail lub numeru telefonu.
Poradnictwo i rzecznictwo dla osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu i członków ich rodzin odbywa się w ramach zadania publicznego zatytułowanego „Prowadzenie Ośrodka Diagnostyczno-Konsultacyjnego ProFUTURO – konsultacje, terapia, wsparcie”, które współfinansowane jest ze środków budżetowych Miasta Poznania.