Dwie instytucje, w ramach projektów finansowanych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych prowadzą nabór do programów skierowanych do osób z niepełnosprawnych. Głównym celem projektów jest umożliwienie podjęcia zatrudnienia przez osoby z niepełnosprawnościami.
Szczegóły projektów:
1. Fundacja Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych prowadzi nabór do programu „Katalizator Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych”, który ma na celu umożliwienie beneficjentom projektu podjęcie pracy.
Projekt skierowany jest do osób z niepełnosprawnościami, które:
- są mieszkańcami jednego z 6 województw: Kujawsko-Pomorskiego, Mazowieckiego, Podkarpackiego, Pomorskiego, Śląskiego i Wielkopolskiego;
- posiadają orzeczenie o stopniu niepełnosprawności;
- są osobami pozostającymi bez zatrudnienia;
- nie zostały objęte takimi samymi działaniami aktywizacyjnymi w ramach innych zadań lub projektów finansowanych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych realizowanymi w tym samym czasie.
Beneficjenci projektu mogą liczyć na wsparcie w postaci:
- bezpłatnych kursów i szkoleń zawodowych;
- staży zawodowych;
- wsparcia zatrudnienia;
- pomocy doradcy zawodowego, kreatora kariery, psychologa, prawnika, mentora i pośrednika pracy.
Wszystkie działania realizowane w ramach projektu są nieodpłatne dla beneficjentów.
Deklaracja zgłoszeniowa online: http://fazon.pl/. Można zgłaszać się również pisząc wiadomość e-mail na adres: poznan@fazon.pl.
2. O drugim z programów, Drodzy Czytelnicy mogliście przeczytać w naszej relacji z majowego posiedzenia Komisji Dialogu Obywatelskiego przy Pełnomocniku Prezydenta Miasta Poznania do spraw Osób z Niepełnosprawnościami. Projekt ten był prezentowany podczas obrad. Firma MDDP S.A. Akademia Biznesu Sp.k. wraz z Krajową Izbą Gospodarczą realizuje na zlecenie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych usługi kompleksowej rehabilitacji w ramach projektu: „Wypracowanie i pilotażowe wdrożenie modelu kompleksowej rehabilitacji umożliwiającej podjęcie lub powrót do pracy„.
Projekt ten adresowany jest do wszystkich osób, które z powodu choroby lub wypadku utracili możliwość wykonywania dotychczasowego zawodu, a chcieliby podjąć inną pracę, adekwatną do zainteresowań i stanu zdrowia. To również szansa dla tych, którzy ze względów zdrowotnych nigdy nie pracowali, a chcieliby wejść z sukcesem na rynek pracy.
Uczestnikom nieodpłatnie oferowana jest kompleksowa rehabilitacja realizowana równolegle w trzech modułach:
- zawodowym: mającym na celu ułatwienie osobie z niepełnosprawnościami uzyskanie nowego zawodu i odpowiedniego zatrudnienia.
- psychospołecznym: pomoc w pełnieniu ról społecznych poprzez sesje i warsztaty prowadzone przez doświadczonych psychologów.
- medycznym: wsparcie w powrocie do zdrowia, przywrócenie utraconych funkcji zdrowotnych lub ich odtworzenie (wsparcie lekarza rehabilitacji) poprzez pełny zakres rehabilitacji indywidualnej i grupowej.
Bezpłatnie dla każdego zostanie zapewnione:
- Kilkumiesięczne zakwaterowanie w pokojach 1 os. w trybie stacjonarnym (samodzielny dojazd, zwrot kosztów podróży);
- Całodzienne wyżywienie w trybie niestacjonarnym;
- Pełny pakiet szkoleniowy (szkolenia zawodowe, warsztaty, szkolenia z kompetencji społecznych);
- Wsparcie psychologiczne;
- Pełny pakiet medyczny i rehabilitacyjny;
- Stypendium rehabilitacyjne (ok. 1000 zł/ m-c).
Szczegółowe informacje dostępne są w załączniku oraz na stronach internetowych projektu: https://rehabilitacjakompleksowa.pfron.org.pl/ oraz https://rehabilitacjawork.pl/
Osoba do kontaktu:
Izabela Opęchowska, +48 22 211 20 90, +48 887 287 133, izabela.opechowska@akademiamddp.pl
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.