W dniu 7 czerwca 2023 r w Zastępczym Domu Rodzinnym „Stokrotka” przy ulicy Dobrogojskiego 3 w Poznaniu odbyły się drzwi otwarte.
Wydarzenie połączone było z piknikiem, który miał miejsce w namiotach rozstawionych w przylegającym do ZDR pięknym ogrodzie. W imprezie uczestniczyli pracownicy Stowarzyszenia Na Tak – organizacji w ramach, której działa placówka. Była piękna czerwcowa pogoda, świeciło słońce i jak sądzę między innymi dzięki temu uczestnicy spotkania czuli się znakomicie. Podczas pikniku panowała ciepła, rodzinna atmosfera. Serwowano dania z grilla. Można było również skosztować przepysznych ciast i przeróżnych słodkości. Osoby biorące udział w spotkaniu brały udział w grach i zabawach organizowanych przez animatorki. Dodatkową atrakcją była możliwość zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia na tle specjalnie przygotowanej na to wydarzenie ściance. W trakcie pikniku odbyła się prezentacja pomieszczeń placówki. Po Domu uczestników spotkania oprowadziła jego koordynatorka – Agnieszka Kowalewska, która mimo rozlicznych obowiązków związanych z pełnieniem funkcji gospodarza imprezy znalazła czas by opowiedzieć mi trochę o Zastępczym Domu Rodzinnym “Stokrotka”. Oto zapis wywiadu, którego mi udzieliła:
Tomasz Wojczak: Pani Agnieszko, czy mogłaby mi Pani powiedzieć czym jest nowa placówka Stowarzyszenia Na Tak?
Agnieszka Kowalewska: Nowa placówka naszego Stowarzyszenia ma być docelowo Zastępczym Domem Rodzinnym. Działalność rozpoczniemy jednak od prowadzenia warsztatów dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i ruchową.
T.W. Na jakim etapie są prace remontowe?
A.K. Wykonaliśmy już niemal całkowity remont pomieszczeń, w którym mieścić się będzie ZDR „Stokrotka”. Wewnątrz domu zamontowano windę. W najbliższych dniach powstanie platforma dzięki, której wózkowicze będą mogli dostać się na wszystkie poziomy budynku, na których mieścić się będzie ZDR. Zaaranżowano także od nowa ogród. Wkrótce miejsce zostanie całkowicie dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
T.W. Jaka idea przyświeca nowej placówce Stowarzyszenia Na Tak?
A.K. Ma to być miejsce, w którym nasi podopieczni będą czuć się tak, jak w prawdziwym domu. Chcemy by mogli mieszkać u nas w pełnej domowego ciepła atmosferze i by mogli w miejscu pełnym przyjaźni i zrozumienia aktywnie uczestniczyć w życiu naszej placówki.
T.W. Jakie działania będą podejmowane przez ZDR “Stokrotka”?
A.K. Nasz dom został stworzony dla 6, maksymalnie 7 podopiecznych. Będą to osoby z niepełnosprawnością intelektualną i dysfunkcjami narządów ruchu. W naszej placówce opiekować się będą nimi specjaliści zatrudnieni przez nasze Stowarzyszenie. Nasi podopieczni będą się uczyć podstawowych czynności życia codziennego: sprzątania, gotowania, robienia zakupów oraz wielu innych niezbędnych umiejętności. Przyczyni się to do zwiększenia i samodzielności i autonomii.
T.W. Czy zgodziłaby się Pani z twierdzeniem, że atutem nowej placówki Stowarzyszenia Na Tak będzie jej położenie na mapie Poznania?
A.K. To bardzo cenna obserwacja. W miejscu, w którym znajduje się “Stokrotka” panuje cisza i spokój. W pobliżu placówki są centra handlowe i sklepy. Blisko jest również do przystanków autobusowych i trasy Poznańskiego Szybkiego Tramwaju. Stosunkowo łatwo dotrzeć do nas również samochodem.
T.W. Dziękuje Pani za rozmowę i życzę sukcesów w pracy.
A.K. Dziękuje bardzo.
Popołudnie, które spędziłem w Zastępczym Domu Rodzinnym „Stokrotka” było bardzo udane. Impreza służyła nie tylko prezentacji nowej placówki Stowarzyszenia Na Tak. Była również znakomitą okazją do integracji dla osób zatrudnionych w różnych placówkach tej organizacji.
Pracownicy Stowarzyszenia Na Tak rozmawiają podczas pikniku towarzyszącego drzwiom otwartym ZDR Stokrotka.
Zdjęcie, pracownicy Stowarzyszenia Na Tak odpoczywają w trakcie pikniku towarzyszącemu drzwiom otwartym w ZDR Stokrotka
Zdjęcie pracownicy Stowarzyszenia Na Tak integrujący się w piękny słoneczny dzień na pikniku towarzyszącym drzwiom otwartym ZDR „Stokrotka”