Projekt „Kino bez barier” to jeden z najważniejszych projektów kulturalnych realizowanych w mieście Poznaniu, który adresowany jest do osób z niepełnosprawnościami. Pokazy filmowe odbywające się w ramach tego przedsięwzięcia cieszą się niesłabnącą popularnością. Z tego powodu bardzo cieszymy się instytucje go prowadzące otrzymały 90 tysięcy euro dotacji, dzięki którym w poznańskim Centrum Kultury Zamek będzie można oglądać jeszcze więcej filmów z audiodeskrypcją, napisami dla niesłyszących lub z tłumaczeniem na Polski Język Migowy.
Środki finansowe na kontynuację i rozwój projektu „Kino bez barier” pochodzą z sieci europejskich kin o nazwie Europa Cinemas. Organizacja ta zrzesza 1221 placówek kinowych w 38 krajach naszego kontynentu. Dzięki dotacji kolejna edycja przedsięwzięcia będzie realizowana w kooperacji z Kinem Nowe Horyzonty i Kinem Echo Jarocin imienia Piotra Łazarkiewicza. W trzech partnerskich kinach z Poznania, Wrocławia i Jarocina regularnie – od października do maja 2024 – prezentowane będą pokazy filmowe adresowane do osób z niepełnosprawnościami.
Podstawowym celem programu Collaborate to Innovate jest uczenie się od siebie nawzajem. Z tego powodu wiedza oparta na realizacji projektu „Kino bez barier” i związane z jego prowadzeniem upowszechnią się, gdyż cykl będzie realizowany także w Jarocinie i Wrocławiu. Centrum Kultury Zamek w Poznaniu będzie również realizować stałe repertuarowe pokazy również w Kinie Pałacowym aż do czerwca 2024 roku.
Do 16 filmów europejskich z bieżącego repertuaru zostaną opracowane audiodeskrypcja i napisy dla osób niesłyszących. Instytucje realizujące projekt mają w planach także produkcję 32 wideo z tłumaczeniem filmów polskich i zagranicznych. Będą to przekłady na Polski Język Migowy. Ponadto w Poznaniu odbędzie się konferencja bez barier adresowana do ludzi do branży kinowej i filmowej. Wydarzenie będzie realizowane w kooperacji między innymi ze Stowarzyszeniem Kin Studyjnych, Fundacją Kultury bez Barier oraz Fundacją Mili Ludzie.
Dzięki pozyskanym środkom finansowym będzie można przeprowadzić warsztaty dla pracowników partnerskich kin Wrocławia i Jarocina. Będą one dotyczyły organizowania dostępnych projekcji filmowych. Będzie można również zrealizować badania, które pomogą dopasować pokazy do potrzeb odbiorców w każdym z partnerskich miast.
Przypomnijmy, że projekt „Kino bez barier” to repertuarowe pokazy filmowe dostępne dla osób o ograniczonej sprawności. Można je oglądać w każdy wtorek i czwartek w Kinie Pałacowym w poznańskim Centrum Kultury Zamek. Wszystkie filmy wyświetlane są są z audiodeskrypcją i napisami w języku polskim. Czwartkowe seanse (z wyjątkiem tych, które odbywają się w okresie wakacyjnym) są tłumaczone na Polski Język Migowy.
Pokazy w odbywające się w ramach omawianego projektu cieszą się ogromną popularnością. Wejściówki na nie można rezerwować w kasie poznańskiego Centrum Kultury Zamek pod numerem telefonu 61 64 65 26.
Więcej informacji udostępniono wraz z repertuarem “Kina bez Barier” na stronie: kinopalacowe.pl.