W cyklu prezentującym dostępność poznańskich budynków użyteczności publicznej przyszła kolej na Powiatowy Urząd Pracy, którego siedziba znajduje się przy ulicy Czarnieckiego 9 w Poznaniu.
Wejście główne do Urzędu Pracy nie jest przyjazne dla wózkowiczów i dostosowane do ich potrzeb. Osoby z niepełnosprawnościami mogą wejść do Urzędu na jego niski parter wejściami umiejscowionymi po bokach budynku lub od strony parkingu. Przy bocznych wejściach znajdują się pochylnie dla wózkowiczów a od strony parkingu wchodzi się z poziomu chodnika. Windą można wjechać na wysoki parter, I i II piętro. Windę wyposażono w przyciski z nadrukami w alfabecie Braille’a i głośniki, za pomocą których przekazuje ona komunikaty głosowe. W Urzędzie Pracy wszystkie korytarze są szerokie. Na III piętrze budynku nie ma stanowisk obsługi dla wózkowiczów. Na wszystkie kondygnacje placówki można dostać się klatkami schodowymi, które nie są wyposażone w pochylnie dla osób z niepełnosprawnościami. Schody są oznaczone kontrastowo. Wejścia wewnątrz budynku do znajdujących się w nim pomieszczeń nie mają progów. W Powiatowym Urzędzie Pracy nie ma pętli indukcyjnych. W placówce jest także ubikacja dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Strona internetowa Powiatowego Urzędu Pracy jest dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Na prawym górnym rogu znajdują się przyciski pozwalające na zmianę kontrastu i wielkości czcionek. Nagłówki na stronie są czytelne. Łatwo się po niej nawiguje, jest bardzo starannie wykonana i czytelna.
Gdybym miał oceniać przystosowanie Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu w skali 1-5 to oceniłbym go na 4.
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030