Kilka lat temu Unia Europejska dofinansowała projekt budowy Parku Rataje. Całość prac kosztowała łącznie około 22 miliony złotych. Wczoraj postanowiłem sprawdzić czy jest to miejsce dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Oto wyniki mojej analizy.
Park obejmuje łącznie obszar 14,674 hektarów i znajduje się w Poznaniu w dzielnicy mieszkaniowej Rataje. Teren zielony znajduje się pomiędzy osiedlami: Jagiellońskim, Rzeczypospolitej, Bohaterów II Wojny Światowej, Polan i Powstań Narodowych. Ten drugi, co do wielkości park w stolicy Wielkopolski jest miejscem dostępnym i przyjaznym dla osób z niepełnosprawnościami. Nawierzchnie wykonane są z kostki brukowej, betonu, piasku, płyt chodnikowych i asfaltu. Ukształtowanie terenu jest niemal płaskie – wózkowicze mogą poruszać się po parku stosunkowo łatwo. Mnie najbardziej w Parku Rataje, obok terenów posiadających duże walory rekreacyjne podobał się Skansen Powiatowej Kolei Średzkiej. Mimo tego, że liczba prezentowanych tam eksponatów jest stosunkowo niewielka to, uważam że miejsce to jest urocze. Skansen składa się z torów kolejowych, dwóch miejsc imitujących stacje kolejowe Poznań Rataje i Poznań Żegrze, dwóch lokomotyw, legendarnego wagonu Wars podpiętego do jednej z ciuchć oraz szeregu obiektów jednoznacznie kojarzących się z koleją, które trudno tu enumerować. Szkoda, że nawierzchnia w Skansenie ma charakter piaszczysty i dojścia do lokomotyw są stosunkowo wąskie. Nie zmienia to jednak tego, że zakochałem się w tym miejscu.
Ogólnie w skali od 1 do 5 dostępność Parku Rataje oceniam na 4 z plusem. Jest to z pewnością miejsce w którym osoby z niepełnosprawnościami mogą swobodnie spacerować. Ocenę zaniżam, ze względu na istniejące w parku nieużytki, które znacznie go szpecą.