Przejdź do treści

Dostępność Parku imienia Jana Kasprowicza dla osób z niepełnosprawnościami

Zdjęcie, hala Arena, widok z najwyższego wzniesienia Parku imienia Jana Kasprowicza w Poznaniu

W naszym cyklu o dostępności dziś postanowiłem zbadać dostępność Parku imienia Jana Kasprowicza w Poznaniu dla osób z niepełnosprawnościami.

Park ten przez ogół mieszkańców Poznania nazywany jest Areną. Znajduje się na Osiedlu świętego Łazarza między ulicami: Reymonta, Wyspiańskiego, Jarochowskiego i Chociszewskiego. Budowę parku rozpoczęto w roku 1936 i ukończono tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej. Podczas okupacji hitlerowcy planowali przenieść na jego miejsce Ogród Zoologiczny. Z tego powodu park doznał ogromnych z zniszczeń. Dopiero na początku lat sześćdziesiątych Arenę uporządkowano i posadzono na jej terenie nowe drzewa i krzewy. W parku znajdują się: hala widowiskowo – sportowa „ Arena”, odkryta pływalnia oraz kamienny obelisk z płaskorzeźbą twarzy Jana Kasprowicza.

Park może służyć osobom z niepełnosprawnościami jako znakomite miejsce do spacerów. Większość alejek znajduje się na płaskim terenie. Od strony ulicy Jarochowskiego znajduje się nasyp, którego najwyższe wzniesienie jest niedostępne dla wózkowiczów. By się na nie dostać trzeba pokonać schody. W parku znajdują się dwa punkty gastronomiczne. Jeden z nich znajduje się blisko ulicy Chociszewskiego. Jest on częściowo dostępny dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Osoby te mogą dzięki podjazdowi wjechać na platformę przed punktem i wjechać pod namiot, pod którym ustawiono stoliki. Nie mogą natomiast dostać się do środka lokalu gastronomicznego po to by złożyć zamówienie. Drugi z punktów nie jest dostępny dla wózkowiczów ze względu na to, że jego lada jest umieszczona zbyt wysoko. Na terenie „Areny” znajdują się siłowania i dwa place zabaw. Miejsca te nie zawierają udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami. W Parku imienia Jana Kasprowicza brak ułatwień dla osób niewidomych i niesłyszących.

Dostępność omawianego miejsca w skali od 1 do 5 oceniam na 3 z plusem. Mimo wspomnianych wyżej braków park, głównie dzięki asfaltowym alejkom może z powodzeniem służyć mieszkańcom Poznania o ograniczonej sprawności za miejsce spacerów.


Alejka w Parku imienia Jana Kasprowicza w Poznaniu

Alejka w Parku imienia Jana Kasprowicza w Poznaniu

Trawnik pełen opadłych liści w Parku imienia Jana Kasprowicza

Wzniesienie w Parku imienia Jana Kasprowicza

Park Jana Kasprowicza na skrzyżowaniu ulic Jarochowskiego i Niegolewskich

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.

Logo Narodowego Instytutu Wolności

Dodaj komentarz