Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy to terenowy rezerwat archeologiczny położony na wyspie. Obok pozostałości palatium z czasów pierwszych Piastów składa się z kilku budynków, w których znajduje się ekspozycja.
Na muzealnym parkingu wyznaczono miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami. Miejsca te znajdują się w pobliżu kasy i toalety, którą przystosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową. Na teren skansenu archeologicznego wiedzie droga wyłożona kostką brukową. Wejście na prom, którym zwiedzający podróżują na wyspę zostało wyróżnione kolorową farbą, jednak dla wózkowiczów może być ono trudne do sforsowanie samodzielnie. Obsługa muzeum służy pomocą osobom poruszającym się na wózkach, dzięki czemu w miarę komfortowo mogą one dostać się na prom. Ostrów Lednicki na którym znajdują się najciekawsze muzealne eksponaty wózkowicze z małą pomocą mogą zwiedzić w całości. Wchodzące w skład ekspozycji muzealnej wystawy mają zróżnicowany stopień dostępności dla osób korzystających z wózków inwalidzkich: ekspozycja w spichlerzu jest dostępna, wystawy znajdujące się przy budynku kasowym są umiarkowanie dostępne ze względu na ograniczoną przestrzeń zaś wystawa na baszcie nie jest dostępna. Wszystkie ekspozycje w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy zostały opatrzone bogatymi opisami, które mogłyby służyć osobom Głuchym jako przewodnik, gdyby nie ich specyficzny archeologiczny żargon. Placówka oferuje zajęcia lub oprowadzania w obecności tłumacza Polskiego Języka Migowego, po wcześniejszym zgłoszeniu. Osoby niewidzące lub słabowidzące mogą zwiedzić muzeum wraz z psem przewodnikiem. Po zgłoszeniu przyjazdu przez grupę osób z dysfunkcją narządu wzroku placówka przypisuje do niej pracownika przeszkolonego z obsługi osób niewidzących. Muzeum dysponuje makietą 3D, tyflografikami i kopiami zabytków.
Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy to miejsce częściowo dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. W skali od 1 do 5 dostępność placówki oceniam na 4, głównie ze względu na to, że większość muzealnej ekspozycji jest dostępna dla osób niepełnosprawnych.
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.