Przejdź do treści

Dostępność Jeziora Rusałka dla osób z niepełnosprawnościami

Poznańskie Jezioro Rusałka to miejsce, które darzę ogromnym sentymentem. To właśnie w tym akwenie zażywałem pierwszych letnich kąpieli w jeziorze. Jest to również jedyny zbiornik wodny, który kilkanaście razy, jako dziecko,w towarzystwie rodziców obszedłem dookoła. W zeszłym tygodniu, korzystając z pięknej pogody odwiedziłem Rusałkę służbowo, po to by zbadać jej dostępność dla osób z niepełnosprawnościami.

Jezioro Rusałka powstało w 1943 roku. Okupacyjne władze Poznania chciały w jego najbliższym otoczeniu wybudować kompleks wypoczynkowy. Jednak w wyniku postępów wojsk radzieckich na froncie wschodnim pomysł ten zarzucono.  Akwen powstał w wyniku spiętrzenia wód rzeki Bogdanki. By obejść jezioro dookoła trzeba pokonać znajdującą się w lesie trasę o długości 3,5 kilometra. W lasach otaczających jezioro znajdują się 3 pomniki upamiętniające miejsca masowych mordów, które niemieckie SS dokonało na więźniach obozu zagłady Fort VII w Poznaniu. Na północnym brzegu zabito 20 osób, na południowym brzegu stracono 40 osób, zaś na wschodnim brzegu rozstrzelano 2000 osób. Na północno – wschodniej stronie jeziora znajduje się strzeżone kąpielisko i plaża piaszczysto – trawiasta.

Uważam, że jezioro Rusałka to dobre miejsce do spacerów dla osób z niepełnosprawnościami. Wózkowicze muszą pamiętać o tym by pojazdy, którymi się poruszają były dobrze naładowane. Natomiast osobom, które nad jezioro wybiorą się na wózkach pchanych ręcznie powinny postarać się o to, by w ich towarzystwie były co najmniej dwie osoby zdolne do pchania wózka. Mimo tego, że by okrążyć jezioro należy pokonać jedynie trasę 3,5 kilometra to przestrzeń dla osób zwiedzających to miejsce jest ogromna. Z pętli tramwajowej Ogrody jest daleko. Daleko jest również z przystanku autobusowego linii numer 164. Ze Strzeszynka należy pokonać trasę o długości około 3,5 kilometra. Są to naprawdę duże odległości. W przestrzeni znajdującej się tuż nad samym jeziorem pomyślano o seniorach. W kilku miejscach postawiono ławki, na których można odpocząć. Nawierzchnia nad Rusałką to bardzo mocno ubita ziemia. Miejscami jednak podłoże ma bardzo mocno kamienisty charakter, co może być przeszkodą dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Nad jeziorem znajduje się pomost-molo, który dostępny jest dla wózkowiczów. Siłownia zewnętrzna i plac zabaw nie zostały wyposażone w sprzęty dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Poznaniacy odpoczywający nad jeziorem mogą korzystać z kilku punktów gastronomicznych, w tym z położonego tuż przy plaży baru. Punkt gastronomiczny położony blisko plaży jest niedostępny dla wózkowiczów. By się do niego dostać trzeba pokonać kilka metrów piaszczystej przestrzeni. Nad jeziorem brak jest udogodnień dla osób niewidomych i niesłyszących.

Mimo tych wad dostępność poznańskiego Jeziora Rusałka oceniam w skali od 1 do 5 na trzy. Jest to bowiem znakomity teren do długich spacerów. Moja redakcyjna koleżanka – Martyna Sergiel na łamach naszego Portalu pisała, że plaża ma w niedalekiej przyszłości zostać wyposażona w amfibię umożliwiającą zażywanie kąpieli w wodzie wózkowiczom. Z tego powodu warto będzie wybrać się nad Rusałkę.

Polana piknikowa nad Jeziorem Rusałka

Alejka spacerowa nad Jeziorem Rusałka


Molo nad Jeziorem Rusałka


Widok z pomostu nad Jeziorem Rusałka na piaszczystą część plaży


Punkt gastronomiczny przy plaży nad Jeziorem Rusałka

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.
Logo Narodowego Instytutu Wolności

Dodaj komentarz