Przejdź do treści

Dostępność jeziora Malta dla osób z niepełnosprawnościami

Kilka dni temu, korzystając z ostatniego dnia pięknej, jesiennej pogody zbadałem dostępność jeziora Malta dla osób z niepełnosprawnościami.

Jezioro Malta powstało w 1952 roku ze spiętrzenia wód rzeki Cybiny. Swą nazwę zawdzięcza znajdującemu się w sąsiedztwie dawnemu kościołowi zakonu Joannitów, zwanych inaczej Kawalerami Maltańskimi. Tereny wokół jeziora pełne są uroczych zakątków. Znajdujące się nad jeziorem liczne punkty gastronomiczne oraz zaplecze techniczne umożliwiające poznaniankom i poznaniakom na uprawienie rozmaitych dyscyplin sportowych są nie zawsze dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Mimo to oferta turystyczna jeziora Malta jest niezwykle urozmaicona i adresowana do wszystkich mieszkańców miasta. Jezior Malta to miejsce odpowiednie dla rowerzystów, wielbicieli sportów wodnych i osób, którym potrzeba  jest chwila  wytchnienia. Osobiście o tej porze roku nie polecałbym spacerów nad Maltą osobom poruszającym się na elektrycznych wózkach inwalidzkich. Podejrzewam, że niedługo temperatury spadną poniżej zera, a przestrzeń do pokonania nad jeziorem jest ogromna. Akumulatory mogą tego nie wytrzymać. W grudniu nie polecam spacerów nad tym zbiornikiem wodnym również osobom korzystającym z wózków inwalidzkich pchanych ręcznie. Od jeziora, nawet w dniu w którym badałem dostępność jeziora bije bowiem przeraźliwy chłód. W dniu mojego spaceru nad Maltą temperatura powietrza oscylowała w granicach 4 – 5 stopni Celsjusza, a mimo to po półgodzinie spaceru było mi zimno. Nawierzchnia nad jeziorem Maltańskim pokryta jest asfaltem. Wózkowicze mogą swobodnie okrążyć jezioro.

W skali od 1 do 5 dostępność jeziora Maltańskiego dla osób z niepełnosprawnościami oceniam na 3. Brakuje mi nad Maltą udogodnień dla osób niewidomych i głuchych. A można by zainstalować tam ToTuPointy.


Zdjęcie, peron z którego odjeżdża kolejka Maltanka


Zdjęcie, najpiękniejsza płacząca wierzba nad jeziorem Malta


Zdjęcie, doki startowe nad jeziorem Malta


Zdjęcie, jezioro Malta – widok z ronda Śródka

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.
Logo Narodowego Instytutu Wolności

Dodaj komentarz