Jestem wielkim fanem różnego rodzaju plakatów. W moim odczuciu ta forma sztuki od momentu swego pojawienia się najpełniej odzwierciedla przemiany społeczne i kulturowe. Treści na plakatach i pełnione przez nie funkcje są ważnymi elementami masowej wyobraźni współczesnych społeczeństw. Z tego powodu zabieram Was dzisiaj Drodzy Czytelnicy do Galerii Plakatu z Okresu Socjalizmu, po to by zbadać jej dostępność dla osób z niepełnosprawnościami.
Galeria mieści się przy ulicy Słupskiej 62 w Poznaniu. Wejście do Galerii możliwe jest schodami lub drogą wolną od przeszkód dla wózkowiczów i osób z innymi niepełnosprawnościami narządów ruchu. Prowadzi ona do drzwi od strony parkingu. W Galerii zamontowano podnośnik dla wózków inwalidzkich. Pozwala on wózkowiczom na dostanie się do sali, w której prezentowane są plakaty. W budynku jest toaleta dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Obok Galerii znajduje Schron Przeciwatomowy dla Władz Miasta Poznania. Mieści się on na poziomie – I. Na piętro to prowadzą schody. Nie zadbano o windę lub podnośnik dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Wszystkie eksponaty w schronie umiejscowiono się na jednym poziomie. Osoby słabowidzące mogą wejść do Galerii Plakatu i Schronu wraz z psem asystującym.
W skali od 1 do 5 dostępność Galerii i Schronu oceniam na 3 z plusem. Galeria jest miejscem zdecydowanie bardziej przyjaznym niż Schron. Uważam jednak, że osoby niepełnosprawne powinny mieć dostęp do obu miejsc.
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.