Centrum Inicjatyw Senioralnych to powołana uchwałą Rady Miasta Poznania miejska jednostka organizacyjna, której działalność ma dopomóc seniorom w podniesieniu jakości życia i zaktywizować ich do tego, by z satysfakcją uczestniczyli w życiu stolicy Wielkopolski.
Poznańskie Centrum Inicjatyw Senioralnych to jedna z pierwszych tego typu placówek w Polsce. Walczy ona ze stereotypami dotyczącymi starości i związanej z nią niepełnosprawności. Jej siedziba znajduje się przy ulicy Seweryna Mielżyńskiego 24 w Poznaniu. Do Centrum wchodzi się od ulicy przez jedno wejście z niskim progiem, który trudny jest do pokonania przez wózkowiczów. Placówka nie dysponuje podjazdem dla wózków inwalidzkich. Poznańskie Centrum Inicjatyw Senioralnych znajduje się na parterze, jednak mimo tego korzystnego dla osób z niepełnosprawnościami usytuowania na jednym poziomie, przed częścią pomieszczeń w obrębie Centrum są progi bądź schody, co utrudnia dostęp do nich wózkowiczom. Goście Centrum mogą skorzystać z łazienki, którą dostosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Dwa miejsca parkingowe znajdują się po drugiej stronie ulicy na wysokości budynku Centrum.
Do Centrum można wejść z psem asystującym. W budynku nie umieszczono oznaczeń w alfabecie Braille’a i oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących. Nie ma również możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego na miejscu.
Strona internetowa Centrum Inicjatyw Senioralnych jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Główną tego przyczyną są między innymi brak wystarczającej liczby nagłówków i brak spójnej nawigacji, czego przyczyną jest struktura strony. Warto dodać, że większość znajdujących się na witrynie internetowej Centrum treści powstała przed wejściem ustawy w życie.
Centrum Inicjatyw Senioralnych to niezwykle przyjazna, otwarta dla seniorów i mieszkańców Poznania przestrzeń. Jednakże wiele elementów jego infrastruktury wymaga korekt.
Ze względu na pandemię tekst opracowano na podstawie strony dostępnej tutaj.
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030