Biblioteka Raczyńskich to miejsce, które odwiedzam bardzo często. Jestem wielkim fanem książek napisanych przez francuskich historyków ze szkoły Annales. Niestety ich ceny na Allegro są odstraszające, dlatego książki, których nie mogę kupić staram się wypożyczyć.
Nowy, imponujący i nowoczesny gmach Biblioteki Raczyńskich znajduje się przy Alei Marcinkowskiego 23 w Poznaniu. Tuż przed budynkiem znajdują się oznakowane miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami. Głównie wejście do budynku nie jest dostępne dla wózkowiczów ze względu na schody. Wejście dostępne dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich znajduje się na tyłach budynku. By się do niego dostać należy wejść przez bramę znajdującą się pomiędzy starym budynkiem biblioteki, który obecnie wyłączony jest z użytkowania a nowym. Po sforsowaniu bramy należy przejść do połączenia starego gmachu z nowym budynkiem. Wejście znajdować się będzie po prawej stronie. Do budynku wchodzi się z poziomu gruntu. Drzwi otwierają się automatycznie po naciśnięciu przycisku. W budynku zamontowano windę z systemem głośnomówiącym i napisami w alfabecie brajla. Toalety dla wózkowiczów umiejscowiono na poziomie 0, tuż przy szatni oraz na II piętrze. Budynek wyposażono w plany tyflograficzne. Znajdują się one przy wejściu od strony placu Wolności, w Wypożyczalni na I piętrze oraz w Informatorium na II piętrze. Jak dowiedziałem się od pracowników Biblioteki w placówce zainstalowano system informacji głosowej o nazwie Step Hear. Osoby niewidome mogą z niego korzystać w Wypożyczalni na I piętrze. Przy ladzie Informatorium zamontowano pętlę indukcyjną. W wypożyczalni na I piętrze prowadzona jest obsługa czytelników niewidomych. Jej zakres obejmuje wypożyczanie książek z dużą czcionką, książek brajlowskich, filmów z audiodeskrypcją oraz nagrywanych przez pracowników placówki książek mówionych. Według informacji, które uzyskałem od bibliotekarzy placówka dysponuje stanowiskami komputerowymi przystosowanymi do potrzeb osób z niewidomych i słabowidzących, monitorami oraz klawiaturami brajlowskimi, powiększalnikiem wideo Compact 7 HD, programem powiększającym ZoomText, przenośnym wyświetlaczem graficznym Dot View, drukarką brajlowską i Auto-lektorem. Osoby niewidome do budynku mogą wejść z psem przewodnikiem lub psem asystującym. W Bibliotece nie ma możliwości skorzystania z usług tłumacza językowego na miejscu oraz online.
Dostępność Biblioteki Raczyńskich dla osób z niepełnopoprawnościami w skali od 1 do 5 oceniam na 4 z plusem. Ocenę zaniżam ze względu na brak możliwości skorzystania z usług tłumaczy języka migowego.
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.