2 miliony złotych – maksymalnie tej kwoty może sięgnąć jednorazowe dofinansowanie z Funduszu Dostępności dla instytucji, które muszą dostosować architektonicznie swoje siedziby do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W styczniu ruszył nabór projektów.
Kwota do rozdysponowania sięga 30 milionów złotych – umowa w tej sprawie została podpisana między Polską Fundacją Przedsiębiorczości a Bankiem Gospodarstwa Krajowego.
O pieniądze mogą starać się wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, samorządy oraz podmioty, których aktywność wiąże się z dostosowaniem budynków do potrzeb osób niepełnosprawnych. Działanie ma charakter ogólnopolski, stąd o pieniądze mogą starać się podmioty z terytorium całego kraju.
O wsparcie mogą wnosić takie podmioty jak: spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, towarzystwa budownictwa społecznego, jednostki budżetowe czy uczelnie wyższe. W ramach umowy Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości oraz Banku Gospodarstwa Krajowego zostało przydzielone do rozdystrybuowania 30 milionów złotych. Fundacja spodziewa się sporego zainteresowania jednostek, które potrzebują wsparcia w zakresie remontu lub dostosowania swoich budynków do potrzeb osób niepełnosprawnych.
„Zakres jest dość szeroki –To pożyczki z okresem spłaty aż do 20 lat, bez wkładu własnego, oprocentowanie stałe wynosi tylko 0.15% rocznie, czyli jest właściwie nieodczuwalne. Co więcej, istnieje możliwość umorzenia pożyczki do 40%. To atrakcyjny produkt nieoferowany wcześniej przez instytucje takie jak Polska Fundacja Przedsiębiorczości” – powiedział dziennikarzom reha-news.pl Jacek Madej, członek zarządu Fundacji.
Informacje, regulamin i wniosek pożyczkowy są dostępne na stronie Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości tutaj.
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.