Jesteś osobą niepełnosprawną ruchowo? Chcesz skorzystać z dofinansowania do zakupu skutera inwalidzkiego lub oprzyrządowania elektrycznego do wózka ręcznego? Sprawdź, jak to zrobić.
Dofinansowanie ma ułatwić zakup skutera inwalidzkiego o napędzie elektrycznym lub oprzyrządowania elektrycznego do wózka ręcznego.
Skuter o napędzie elektrycznym to czterokołowy lub trzykołowy pojazd o napędzie elektrycznym, także składany/kompaktowy, pełniący funkcję wózka inwalidzkiego przeznaczonego dla osoby niepełnosprawnej ruchowo do poruszania się. Skuter wyposażony jest między innymi w oddzielną, nastawną kolumnę kierownicy. O dofinansowanie może się ubiegać każdy, kto posiada:
znaczny stopień niepełnosprawności lub orzeczenie o niepełnosprawności,
wiek do 18 lat lub wiek aktywności zawodowej lub jest zatrudniony,
dysfunkcję narządu ruchu, która powoduje problemy w samodzielnym przemieszczaniu się,
zgodę lekarza specjalisty na użytkowanie skutera o napędzie elektrycznym lub wózka ręcznego z oprzyrządowaniem elektrycznym.
Program „Aktywny samorząd” określa, kto może otrzymać pomoc. Niestety, nie są to wszyscy bez wyjątku, obowiązują bowiem kryteria uczestnictwa. Aby uzyskać pomoc w programie, trzeba spełnić wszystkie z nich. Nie skorzysta ze wsparcia ten, kto ma wymagalne zobowiązania wobec Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) lub wobec realizatora programu.
Zaległości trzeba uregulowa
– nie otrzyma pomocy osoba, która zalega ze zwrotem do Funduszu lub samorządu powiatowego wcześniej uzyskanej pomocy. Jednakże uregulowanie wszystkich zaległości otwiera drogę do złożenia wniosku.
Co należy przygotować?
swoje (lub dziecka) orzeczenie o niepełnosprawności,
akt urodzenia dziecka – jeśli sprawa dotyczy dziecka,
dokument stanowiący opiekę prawną – jeśli sprawa dotyczy osoby pod opieką prawną,
zaświadczenie lekarskie (specjalista) (zgoda),
fakultatywnie: ofertę cenową.
Dokumenty trzeba dołączyć do wniosku w formie:
skanu – w przypadku składania wniosku drogą elektroniczną w systemie SOW (System Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON),
kopii – w przypadku składania wniosku tradycyjnie, z wyjątkiem oświadczeń, które załączasz w oryginale.
Jednostka udzielająca wsparcia ma możliwość wezwać cię do okazania oryginału dokumentu.
Termin zakończenia przyjmowania wniosków: 31.08.2020.
Maksymalna kwota dofinansowania wynosi: 7.500 zł.
Decyzję o wysokości dofinansowania podejmuje realizator na podstawie oceny wniosku, dlatego bardzo ważne jest uzasadnienie potrzeby zakupu.
Udział własny wnioskodawcy wynosi co najmniej 25 proc. ceny brutto zakupu/usługi.
Pomoc może być udzielana co 3 lata, licząc od początku roku następującego po roku, w którym udzielono pomocy.
Samorząd powiatowy może podjąć decyzję o skróceniu wyżej wspomnianego okresu karencji wobec wnioskodawców, którzy wskutek:
pogorszenia stanu zdrowia lub zmiany w stanie fizycznym, nie mogą korzystać z posiadanego, uprzednio dofinansowanego ze środków PFRON przedmiotu dofinansowania,
zdarzeń losowych utracili przedmiot dofinansowania ze środków PFRON albo uległ on zniszczeniu w stopniu uniemożliwiającym użytkowanie i naprawę.
Więcej informacji na stronie PFRON i w ulotce informacyjnej dostępnej tutaj
Wnioski można składać tutaj.
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.