Autor: Martyna Sergiel
Wraz z początkiem maja osoby pobierające rentę socjalną, posiadające orzeczenie o niezdolności do pracy oraz do samodzielnej egzystencji będą otrzymywać dodatek dopełniający do wspomnianego świadczenia.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci go łącznie z rentą, z wyrównaniem od stycznia.
1 stycznia 2025 r. weszły w życie przepisy o dodatku dopełniającym do renty socjalnej. Świadczenie to ma być wsparciem dla osób, które ze względu na swoją złą kondycję zdrowotną nie mogą samodzielnie funkcjonować i potrzebują stałego wsparcia.
ZUS podkreślił, że dodatek zostanie przyznany automatycznie osobom, które na 1 stycznia 2025 r. spełniały dwa następujące warunki: miały przyznaną rentę socjalną, otrzymały orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji.
W takiej sytuacji nie należy składać żadnego wniosku. Informację o przyznaniu tego dodatku ZUS przekaże za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE)/eZUS.
– Klienci, którym ZUS przyznał dodatek dopełniający „automatycznie”, otrzymają wyrównanie od 1 stycznia 2025 r. Za styczeń oraz luty jest to kwota rzędu 2520 zł brutto. Natomiast od marca, po minionej waloryzacji, suma ta wzrosła do 2610,72 zł brutto. Od dodatku będzie jednak zgodnie z przepisami odliczona składka na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczka na podatek dochodowy – przekazała w komunikacie Polskiej Agencji Prasowej Monika Folaron z biura prasowego ZUS.
Z kwoty dodatku dopełniającego Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie upoważniony do dokonywania potrąceń i egzekucji na analogicznych regułach, jak w przypadku renty socjalnej.
Wniosek o dodatek do renty socjalnej mają złożyć osoby, które na 1 stycznia 2025 r. miały prawo do renty socjalnej i są całkowicie niezdolne do pracy, ale nie mają orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji.
Pracownicy ZUS-u wytłumaczyli, że w takiej sytuacji najlepiej wypełnić formularz EDD-SOC dostępny do pobrania na www.zus.pl oraz we wszystkich placówkach ZUS.
Do wniosku trzeba dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia wystawione na formularzu OL-9 przez lekarza prowadzącego. Począwszy od daty wydania zaświadczenia do złożenia wniosku nie może minąć więcej niż 4 tygodnie.
Opracowano na podstawie: https://www.niepelnosprawni.pl/swiadczenia/zus-w-maju-rusza-wyplata-dodatku-dopelniajacego-do-renty-socjalnej.