Przejdź do treści

Dodatek dopełniający – nowy pomysł Komisji Polityki Społecznej i Rodziny 

zdjęcie, niebieska koperta z symbolem niepełnosprawności. 

25 lipca miało miejsce posiedzenie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, podczas którego ustalono nowe rozwiązanie z myślą o osobach z orzeczeniem o niepełnosprawności. 

Chodzi o podwyżkę renty socjalnej, która to ma być w formie nowego świadczenia: dodatku dopełniającego. Ma on stanowić kwotę różnicy pomiędzy najniższą rentą pobieraną z tytułu niezdolności do pracy, a płacą minimalną i trafi do osób z orzeczeniem potwierdzającym całkowitą niezdolność do pracy i do samodzielnej egzystencji. Takie właśnie zmiany ma wprowadzać nowy projekt ustawy. 

Dodatek dopełniający ma być świadczeniem finansowym pobieranym przez osoby   uprawnione do renty socjalnej, będące ludźmi całkowicie niezdolnymi do pracy i do samodzielnej egzystencji – wyjaśniała przed rozpoczęciem obrad Komisji, jej przewodnicząca Katarzyna Ueberhan.

– Dodatek sięgnie kwoty 2520 złotych. Kwota ta wynika z różnicy między kwotą minimalnego wynagrodzenia za pracę, a kwotą najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Kwota dodatku co roku będzie waloryzowana – zaznaczyła posłanka Ueberhan.

Obywatelski projekt ustawy dotyczący zrównania renty socjalnej z płacą minimalną trafił do sejmu jeszcze podczas poprzedniej kadencji. Po przejęciu władzy przez obecną koalicję został skierowany do dalszych prac z poparciem wszystkich ugrupowań tworzących rząd oraz opozycji.

W toku dalszych procedur wprowadzono dużo poprawek. Głównie, z powodu powiązania wysokości świadczenia wspierającego z wysokością renty socjalnej, zapadła decyzja o wprowadzeniu podwyżki w formie dodatku.

Projekt realizuje również założenia tego projektu obywatelskiego. Praca w Podkomisji została wykonana najbardziej rzetelnie, jak tylko było to możliwe i to, co dzisiaj tu widzimy, jest efektem tej pracy – mówił dziennikarzom portalu www.niepelnosprawni.pl Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Łukasz Krasoń 

To, co mamy przed sobą pokazuje, jak bardzo skomplikowany jest system świadczeń w naszym kraju. By wprowadzić jedną słuszną zmianę, oczekiwana przez środowisko osób z niepełnosprawnością musimy edytować 7 różnych ustaw – wskazał.

Od miesięcy toczyła się debata społeczna nad podwyżką renty socjalnej, pojawiały się również głosy wskazujące, że podwyżka tylko tego świadczenia jest niezgodna z konstytucją, gdyż dzieli osoby z niepełnosprawnością w związku z momentem jej pojawienia się w życiu człowieka. Wiceminister Krasoń już zapowiedział, że zajmie się rozwiązaniem tej spornej kwestii.

W drugim kroku rozszerzymy to o grupę, o której bardzo rzadko się wspomina, czyli osoby mające również orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji, ale mają inną rentę – na przykład z tytułu niezdolności do pracy. To jest około 70 tys. osób – powiedział na łamach cytowanego portalu polityk Polski 20250.

Ustawa wprowadzająca dodatek dla tej grupy, ma zgodnie z tym, co twierdził Pełnomocnik już wkrótce być wpisana w prace legislacyjne rządu.

Dzisiaj jest wiele osób, które nie mają żadnego świadczenia. Są za starzy na rentę socjalną a za młodzi, by wpłacić składki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy. To jest nawet 30 tysięcy osób – wskazał też Pełnomocnik, uprzedzając jednocześnie, że weźmie pod lupę również tę grupę.

W trakcie posiedzenia pojawiły się głosy strony społecznej, które dotyczyły między innymi konieczności przyznania dodatku dla wszystkich osób pobierających rentę socjalną – także tym, które mają umiarkowany stopień niepełnosprawności i nie mają w orzeczeniu zapisu o niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Projekt o podwyższeniu renty socjalnej dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wraz z poprawkami wprowadzonymi przez podkomisję został skierowany przez Komisję do drugiego czytania. Komisja jednogłośnie przyjęła wniosek o uchwalenie projektu przez Sejm.

W toku poprawek zrezygnowano także z propozycji zaokrąglania kwoty dodatku do pełnych złotych w górę.

Ustawa ma wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku.

Dodaj komentarz