Przejdź do treści

Doczekaliśmy się: ustawa o asystencji osobistej w wykazie prac rządzących

Zdjęcie: urzędnik stawiający pieczęć na dokumencie

Autor: Martyna Sergiel

Już jest! Ustawa o asystencji osobistej znalazła się w wykazie prac rządu.

Do wykazu prac legislacyjnych rządu trafił projekt ustawy o asystencji osobistej stworzony z inicjatywy Łukasza Krasonia. Zaakcentowano w nim, po pierwsze większy wymiar godzin asystencji od proponowanych aktualnie rozwiązań, a także możliwość ustalenia prawa do wsparcia na kilka lat, a nie wyłącznie na 12 miesięcy. To istotna decyzja, za którą idzie zapewnienie możliwie jak największej niezależności osobom z niepełnosprawnościami.

Projekt ustawy o asystencji osobistej to odpowiedź na oczekiwania społeczne środowiska osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów. Dotychczasowe pomysły realizowane w ramach programów rocznych nie były wystarczające.

Brak systemowego wsparcia w postaci asystencji osobistej znacząco obciąża rodziny osób z niepełnosprawnościami. Sprawia, że wspieranie osób z niepełnosprawnościami w codzienności staje się główną, a często jedyną rolą społeczną, którą podejmują ich opiekunowie – zazwyczaj kobiety. Wprowadzenie ustawy wesprze te osoby, a samym zainteresowanym da szansę na bardziej samodzielne życie.

Najważniejsze założenia projektu ustawy o asystencji osobistej to:

  • asystencja osobista dostępna również dla młodzieży z niepełnosprawnościami;
  • swoboda wyboru przez osobę z niepełnosprawnością podmiotu świadczącego dla niej asystencję osobistą – spośród samorządu, różnych organizacji pozarządowych, jak również możliwość samodzielnego zatrudniania asystenta osobistego przez osobę z niepełnosprawnością;
  • swoboda wyboru samego asystenta osobistego;
  • możliwość wykonywania czynności pielęgnacyjno-medycznych przez asystenta osobistego – po przeszkoleniu i przy obopólnej zgodzie asystenta i użytkownika;
  • wprowadzenie mechanizmu pełnej indywidualizacji wsparcia osoby z niepełnosprawnością w ramach asystencji osobistej.

Dlaczego to tak ważne? Możliwość wsparcia asystenta pozwala na zwiększenie aktywności osób z niepełnosprawnościami w otoczeniu lokalnym, w tym kulturalnej, sportowej czy utrzymywanie kontaktów z innymi. Asystencja osobista to dla wielu osób z niepełnosprawnościami klucz do tego, aby mogły pracować lub angażować się w aktywność społeczną. Daje ona również możliwość „oddechu” i niezależnego życia rodzinom czy bliskim osób z niepełnosprawnościami.

Ustawa wpłynie na funkcjonowanie prawie 100 tys. osób z niepełnosprawnościami oraz ok. 500 tys. ich bliskich czy ludzi stale wspierających osoby z niepełnosprawnościami.

Konieczność wprowadzenia tego rodzaju regulacji wynika między innymi ze zobowiązań zawartych w ratyfikowanej przez Polskę w 2012 roku Konwencji Organizacji Narodów Zjednoczonych o prawach osób z niepełnosprawnościami, a szczególnie z artykułu 19. tej Konwencji, który gwarantuje osobom z niepełnosprawnościami prawo do niezależnego życia i pełnego włączenia do społeczeństwa.

Opracowano na podstawie: https://www.gov.pl/web/rodzina/szansa-na-niezaleznosc-ustawa-o-asystencji-osobistej-wpisana-do-wykazu-prac-rzadu.

Dodaj komentarz