Zarząd Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przyjął wysokość stawki osobowej przypadającej każdego miesiąca na poszczególne osoby korzystające z pilotażowego programu „Rehabilitacja 25 plus” oraz wyznaczył daty graniczne naboru wniosków obowiązujące w roku szkolnym 2023/2024.
Realizacja pilotażowego programu „Rehabilitacja 25 plus” została przedłużona do dnia 31 grudnia 2026 r. Dzięki temu beneficjenci projektu będą mogli korzystać z pomocy w latach szkolnych 2023/2024, 2024/2025, oraz 2025/2026. Zarząd Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w dniu 12 czerwca 2023 r. podjął Uchwałę nr 67/2023, na mocy której.:
- ustalona została wysokość stawki osobowej przypadającej na jednego beneficjenta programu „Rehabilitacja 25 plus” miesięcznie na kwotę 3.000,00 zł,
- określił terminy graniczne naboru wniosków dla roku szkolnego 2023/2024 o przyznanie środków finansowych na realizację programu “Rehabilitacja 25 plus”. Nabór potrwa od dnia 12 czerwca 2023 r. do dnia 12 lipca 2023 r.
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych informuje, że nie przewiduje wprowadzenia zmian we wzorach formularza wniosku i projektu planu wsparcia poza dodaniem nowego załącznika będącego deklaracją gotowości w zakresie możliwości zawarcia umowy na realizację programu nawet na okres trzech lat.
O programie:
Dzieci i młodzież z niepełnosprawni intelektualnie oraz osoby z niepełnosprawnością sprzężoną, dzięki działaniom edukacyjnym i rewalidacyjno-wychowawczym w ramach terapii przygotowywane są do uczestnictwa w życiu społecznym, w tym także do podjęcia zatrudnienia. Bardzo ważnym składnikiem systemu pomocy dla wyżej wymienionych osób są działania realizowane dla nich przez ośrodki rehabilitacyjno-edukacyjno-wychowawcze (OREW), ośrodki rewalidacyjno -wychowawcze (ORW), szkoły specjalne przysposabiające do pracy (SPdP), a także inne placówki edukacyjne działające na podstawie ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996, z późn. zm.). Pilotażowy program „Rehabilitacja 25 plus” ma umożliwić stworzenie rozwiązań odnoszących się do zapewnienia osobom z niepełnosprawnościami wsparcia w utrzymaniu samodzielności i niezależności w życiu społecznym, a także w zakresie dotyczącym podjęcia zatrudnienia. Projekt “Rehabilitacja 25 plus” dedykowany jest wszystkim placówkom edukacyjnym działających na podstawie ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe, a jego beneficjentami są absolwenci wspomnianych ośrodków edukacyjnych. Beneficjenci programu to nie mające pracy dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną, które nie są objęte rehabilitacją społeczną w placówkach dziennej aktywności takich jak Środowiskowe Domy Samopomocy czy też Warsztaty Terapii Zajęciowej. Osoby te w ramach omawianego projektu otrzymają możliwość skorzystania ze wsparcia, na które składają się:
- całodzienne usługi opiekuńcze,
- aktywizacja w sferze fizycznej,
- aktywizacja w sferze intelektualnej,
- aktywizacja w sferze społecznej,
- aktywizacja w sferze
Na podstawie doświadczeń instytucji realizujących program w ramach pilotażu w przyszłości opracowane zostaną systemowe rozwiązania w zakresie zapewnienia kompleksowego i horyzontalnego wsparcia osobom z niepełnosprawnościami, które następnie zostaną wdrożone na stałe.