Niepełnosprawności czasami towarzyszy niezdolność do pracy. Duża część społeczeństwa automatycznie wiąże jedno z drugim. Jednakże, w rzeczywistości nie muszą to koniecznie być pojęcia tożsame. Ten fakt mają za zadanie wyeksponować Dni Osób z Niepełnosprawnością w ZUS.
Społeczność ludzi z orzeczeniem może i w miarę możliwości powinna być aktywna zawodowo, co wpłynęłoby również na lepsze funkcjonowanie w codziennym życiu. Dokładnie dla tych pracowników ZUS zamierza zorganizować we wrześniu Dzień Osób z Niepełnosprawnością. Zainteresowani będą mogli skorzystać z porad ekspertów ZUS oraz skonsultować się ze specjalistami instytucji partnerskich.
W ramach tej akcji, na terenie wszystkich oddziałów ZUS w całej Polsce, odbędą się wydarzenia dedykowane niepełnosprawnym.
W trakcie nich uczestnicy oraz opiekunowie będą mogli zasięgnąć informacji w kwestii ubezpieczeń społecznych, przysługujących świadczeń i wsparcia kierowanego dla osób z niepełnosprawnościami.
Na miejscu będą też obecni eksperci Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych, którzy udzielą wskazówek, jak pracować nad sobą tak, by zwiększyć swoje kompetencje, jednocześnie podnosząc szanse na rynku pracy. Przybliżą oni też procedurę ubiegania się o dofinansowanie czy wyjazd na turnus rehabilitacyjny.
Pracownicy Narodowego Funduszu Zdrowia będą informować o zasadach udawania się na leczenie uzdrowiskowe oraz o zdrowym trybie życia, a eksperci Biura Rzecznika Praw Pacjenta udzielą informacji o prawach pacjenta oraz pomocy w zakresie wsparcia psychologicznego.
Co również istotne na evencie będzie można spotkać też reprezentantów lokalnych instytucji, fundacji i stowarzyszeń, które są przecież tak bliskie osobom z niepełnosprawnościami, stale wspierając ich swoją aktywnością.
W ramach Dnia Osób z Niepełnosprawnościami zaplanowano między innymi:
- spotkania i konsultacje,
- prelekcje, panele dyskusyjne,
- stoiska informacyjne,
- dyżury telefoniczne.
Podczas wydarzeń możesz skorzystać z porad:
- Specjalistów z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
- ekspertów z Narodowego Funduszu Zdrowia, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Biura Rzecznika Praw Pacjenta,
- pracowników lokalnych instytucji publicznych oraz organizacji pozarządowych.
Partnerami akcji są Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Narodowy Fundusz Zdrowia, Rzecznik Praw Pacjenta oraz Fundacja Integracja.
Ważna informacja jest taka, że wydarzenie jest bezpłatne i nie obowiązują na nie żadne zapisy.
Harmonogram wydarzeń Dnia Osób z Niepełnosprawnościami, w tym ten dotyczący Wielkopolski można znaleźć tutaj.
Szczegółowe informacje dostępne są na podstronie poświęconej akcji tutaj.