Swoją działalność rozpoczęła właśnie Fundacja Saventic – tworzy ją grono fachowców zajmujących się diagnozowaniem chorób rzadkich. Wszystko odbywa się przy wsparciu sztucznej inteligencji.
„To nowa nadzieja dla osób, które pomimo starań lekarzy, od miesięcy lub lat czekają na postawienie diagnozy i rozpoczęcie leczenia” – czytamy na portalu www.reha-news.pl.
Pacjent, który ma wskazania medyczne do tego by przypuszczać wystąpienie u siebie choroby rzadkiej, może sięgnąć po pomoc i wypróbować aplikację dostępną na stronie internetowej Fundacji.
Wypełnienie formularza oraz wskazanie w nim danych medycznych sprawi, że wzrosną szanse na odpowiednie podejście i słuszne postawienie diagnozy. Korzystanie z aplikacji jest bezpłatne.
Każdy pacjent, u którego pomimo występowania szeregu objawów nie udało się postawić właściwej diagnozy, może spróbować użyć aplikacji Fundacji w Internecie, za pośrednictwem której dostarczy informacji na temat swojej aktualnej kondycji fizycznej, zdrowia, procesu diagnostycznego oraz występujących objawów.
Po wprowadzeniu podstawowych danych istnieje możliwość dołączenia wszystkich dostępnych danych medycznych takich jak: wyniki badań, wypisy ze szpitala itp.
Zdobyte treści są następnie analizowane przez algorytmy sztucznej inteligencji. Dane pacjentów o stwierdzonym ryzyku którejkolwiek z chorób rzadkich, którymi zajmuje się Fundacja, trafiają następnie do konsylium ekspertów.
Po konsylium, koordynator Fundacji powiadamia pacjentów, u których pojawiło się wysokie ryzyko konkretnej choroby rzadkiej i dostarcza informację dotyczącą rekomendowanego ośrodka lub specjalisty w celu przeprowadzenia pełnej diagnostyki.
„Fundacja Saventic powstała z inicjatywy spółki Saventic Health – grupy specjalistów tworzących algorytmy sztucznej inteligencji wspierające lekarzy w diagnostyce chorób rzadkich” – informuje cytowany portal.
Strona Fundacji i aplikacja dostępne są tutaj
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.