Przejdź do treści

Czy niepełnosprawny odnajdzie się w poznańskim Urzędzie Wojewódzkim?

Zdjęcie Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu

Słysząc Urząd Wojewódzki w Poznaniu od razu „widzimy” jasny, duży, przeszklony budynek przy Alejach Niepodległości 16/18. 

 

Jest to główny budynek poznańskiego Urzędu Wojewódzkiego, oznaczony literą „A”.

To tam głównie tam kierują się potencjalni interesanci. W tym dziewięciopiętrowym budynku znajdują się:     

  • Gabinet Wojewody.
  • Sala Sesyjna
  • Wydział Koordynacji Systemów Zabezpieczenia Społecznego.
  • Wydział Polityki Społecznej.
  • Biuro Organizacyjno-Administracyjne.
  • Biuro Obsługi i Informatyki.
  • Wydział Kontroli, Prawny i Nadzoru.
  • Wydział Skarbu Państwa i Nieruchomości.
  • Wydział Zdrowia.
  • Zespół Audytu Wewnętrznego.

Na pierwszy rzut oka budynek poznańskiego Urzędu Wojewódzkiego może wydawać się „trudny” i mało przyjazny. Po dokładniejszym przyjrzeniu się, szybko jednak zmienimy zdanie. Bardzo ważne, że kiedy naprawdę nie wiemy co zrobić, wszyscy pracownicy Urzędu, od ochroniarza po samego Wojewodę, służą pomocą.    

Kilka informacji i porad praktycznych, jak odnaleźć się w Urzędzie Wojewódzkim. Rozpocznijmy od dostępności architektonicznej.

Przed podjazdem do budynku A wyznaczono miejsca parkingowe. Drzwi do budynku otwierają się automatycznie. Wózkowicze mogą skorzystać z szerokiego podjazdu. W budynku windy są przystosowane do osób z niepełnosprawnościami.

Punkt Obsługi Klienta zlokalizowano na parterze w holu głównym. Tam też jest toaleta dla osób z niepełnosprawnościami.

Ważne! W budynku, poza dźwigami osobowymi, nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a.

Zajmijmy się teraz dostępnością informacyjno-komunikacyjną.

Każdy klient może komunikować się z pracownikami Urzędu przez: e-mail, SMS, MMS lub Facebook i Tweeter. Nie ma możliwości wykorzystania zdalnego dostępu online do usługi tłumacza przez strony internetowe i aplikacje. W budynku preferowana jest obsługa alternatywna poprzez wyjście pracowników na zewnątrz do interesanta potrzebującego załatwić sprawy urzędowe. Osoby niesłyszące mające trudności w komunikowaniu się w celu załatwienia sprawy w Urzędzie będą mogły skorzystać z pomocy tłumacza migowego w terminie wyznaczonym przez interesanta po uprzednim zgłoszeniu takiej potrzeby na adres email: dostepnosc@poznan.uw.gov.pl(link wysyła e-mail).

Szkoda, że w budynku nie ma urządzenia lub innych środków technicznych do obsługi osób słabosłyszących, na przykład pętli indukcyjnej, systemu FM, systemu IR czy system Bluetooth.

Strona internetowa częściowo spełnia wymogi ustawy o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.

W Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu planowane jest przeprowadzenie inwentaryzacji dostępności i opracowanie Standardów Dostępności.

 

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Logo Narodowego Instytutu WolnościLogo Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich