Osoby o ograniczonej sprawności pragną korzystać z uciech życia tak samo, jak osoby zdrowe. Wiedzą o tym władze Częstochowy. Niedługo w tym mieście powstanie trzecia już huśtawka przeznaczona dla osób z niepełnosprawnościami.
Aktualnie w Częstochowie znajdziemy dwa tego typu urządzenia: jedno z nich znajduje się w dzielnicy Północ, drugie natomiast usytuowane jest przy ulicy Jasnogórskiej 34, gdzie mieści się siedziba Centrum Pomocy Dziecku Niepełnosprawnemu i Jego Rodzinie. Lokalizacja trzeciej huśtawki znajdować się będzie w dzielnicy Wrzosowiak, niedaleko Szkoły Podstawowej numer 53. Jak podkreśla radny Miasta Częstochowy i Społeczny Rzecznik Osób z Niepełnosprawnościami Tomasz Tyl, urządzenie będzie dostosowane do osób z różnymi niepełnosprawnościami. Przeznaczone będzie zarówno dla dzieci, tak lubiących tę formę zabawy, jak i osób dorosłych.
Huśtawki przeznaczone są dla osób jeżdżących na wózkach inwalidzkich. Będą mogły one bawić się na nich wyłącznie pod okiem opiekuna.
– Tego typu inicjatywa z pewnością niejednokrotnie pozwoli odbiec od tej szarej – niefajnej nieraz – rzeczywistości. Wiedza społeczna na ten temat jest coraz większa. Pamiętam, gdy 30 lat temu mój tata był niepełnosprawny, wstydził się wyjść z domu. Ludzie patrzyli na niego z dystansem. Teraz wygląda to zupełnie inaczej. Empatia w społeczeństwie jest coraz większe i bardzo dobrze, że tak się dzieje – mówi Tomasz Tyl.
Warto wiedzieć, że huśtawek nie powinny użytkować osoby pełnosprawne. Powód? Nie są one dostosowane do tej grupy osób. Na podwieszanej platformie stanąć może tylko jeden wózek inwalidzki.
Dziennikarka portalu internetowego Naszemiasto Częstochowa Katarzyna Gwara wskazuje na starania częstochowian o dostosowanie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami wszystkich poważniejszych inwestycji. Jak informuje radny Tyl, aktualnie na zlecenie Miejskiego Zarządu Dróg w Częstochowie konsultowane są odbiory drogi krajowej numer 91 i drogi krajowej numer 46.
W ciągu ostatnich kilku-kilkunastu lat zauważalne jest coraz częstsze uwzględnianie potrzeb osób z niepełnosprawnościami podczas planowania przestrzeni miejskiej. Powstawanie urządzeń czy przestrzeni przystosowanych pod osoby o ograniczonej sprawności może być tego przykładem. Specjalnie dostosowane huśtawki i inne urządzenia przeznaczone do zabaw na świeżym powietrzu pozwalają dzieciom z ograniczeniem sprawności, taki jak ich zdrowym rówieśnikom, w pełni cieszyć się z uroków dzieciństwa, na co przecież maluchy te w pełni zasługują. Wspaniałą inicjatywę zrealizowano końcem lipca w Żorach. Otwarty został wówczas integracyjny plac zabaw, z którego bezpiecznie korzystać mogły nie tylko dzieci z niepełnosprawnościami, ale także zdrowe maluchy. Napisałam o tym tutaj.
Opracowano na podstawie: Będzie kolejna huśtawka dla niepełnosprawnych w Częstochowie. Gdzie powstanie? | Częstochowa Nasze Miasto