Przejdź do treści

„Czadowa ChADowa” – jak żyć z chorobą afektywną-dwubiegunową?

Okładka książki „Czadowa ChADowa”

„Czadowa ChADowa” to nie jest zwykła fabularna książka. To świadectwo chorującej osoby, a także analiza przyczyn, powstawiania oraz pierwszych symptomów choroby afektywnej-dwubiegunowej.

Autorka, trzydziesto-siedmio letnia „Chadówka” – osoba cierpiąca na ChAD – nazywa się Elżbieta Jakubiec. Cierpienie na tę chorobę prawie odebrało jej życie, a już na pewno znacząco je skomplikowało. Autorka aktualnie radzi sobie z chorobą dzięki samozaparciu oraz wsparciu najbliższych. Jeszcze szczęśliwą żoną, matką, przyjaciółką.

Książka „Czadowa ChADowa” jest krótką opowieścią o przeżyciach autorki, o jej historii flirtu z chorobą afektywną-dwubiegunową, zwaną pospolicie „biegunowką” lub poprawnie „cyklofrenią”. To historia codzienności biegunowej – kiedy wszystko w pewnym momencie jest na całkowity plus, żeby za chwilę zmienić o 180 stopni swój charakter. Autorka daje nie tylko nadzieję innym chorym osób na to schorzenie, ale też uczy ich bliskich, jak z nimi postępować.

„Czadowa ChADowa” została napisana prostym, łatwo przyswajalnym językiem – można praktyczne przeczytać ją za pierwszym razem. Dzięki całkowitej szczerości autorki utwór ten pomaga zidentyfikować się z pisarką, a osobom chorym daje odczuć, że nie są w tym wszystkim sami – że wiele osób cierpi na to samo, a – co więcej – potrafią z tym żyć. Z kolei bliscy cyklofreników odnajdą w niej wiele wskazówek jak żyć i jak im pomagać tak, aby nie szkodzić.

Moim zdaniem książka „Czadowa ChADowa” jest pozycją obowiązkową na półce osób chorych lub ich bliskich. Mi osobiście dała wiele – choć znałam tę chorobę, nigdy jej nie rozumiałam. Teraz rozumiem i wiem, jak traktować moich znajomych cierpiących na to ciężkie schorzenie.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.

Logo Narodowego Instytutu Wolności

Dodaj komentarz