Autor: Martyna Sergiel
Do redakcji portalu www.niepelnosprawni.pl kierowane jest coraz więcej pytań związanych z dodatkiem dopełniającym.
Chodzi o nowe świadczenie, które będzie wypłacane od maja tego roku osobom otrzymującym rentę socjalną, które mają orzeczoną całkowitą niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji.
Część z pytań odnosi się do sytuacji ludzi, którzy mają rentę socjalną przyznaną na zasadach obowiązujących do 2003 roku, czyli na podstawie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności bez orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy i jednocześnie mają orzeczoną niezdolność do samodzielnej egzystencji.
Czy tej grupie rencistów socjalnym też przysługuje dodatek dopełniający i czy muszą składać wniosek, by go otrzymać?
Dziennikarze cytowanego portalu zaadresowali do Biura Prasowego Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wspomniane powyżej pytanie.
Jak poinformowało ich Ministerstwo, osoby, które pobierają rentę socjalną przyznaną przed 2003 rokiem na podstawie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, ale mają orzeczoną przez ZUS niezdolność do samodzielnej egzystencji, otrzymają nowy dodatek dopełniający w wysokości 2520 zł.
W takim przypadku dodatek zostanie przyznany automatycznie, bez obowiązku składania wniosku. Informację o przyznaniu dodatku przekaże Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub inny właściwy organ.
– Natomiast osoby, które nie mają orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji, muszą najpierw uzyskać takie orzeczenie i złożyć wniosek o dodatek – stwierdzili pracownicy Ministerstwa.
Opracowano na podstawie: http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/2477653.