Przejdź do treści

Centrum Kultury Zamek przyjazne dla osób z niepełnosprawnościami

Często odwiedzam Centrum Kultury Zamek, mieszczące się w Poznaniu przy ulicy Święty Marcin 80/82. Kiedy tylko mogę korzystam z bogatej oferty kulturalnej tego pięknego miejsca. Moja fascynacja Zamkiem sięga czasów liceum, kiedy to chodziłem na odbywające się w nim koncerty Pidżamy Porno i różnych innych zespołów rockowych. Kilka dni temu udałem się do Centrum Kultury Zamek służbowo, po to by zbadać dostępność tego miejsca dla osób z niepełnosprawnościami.

Wejście główne do CK Zamek znajduje się od strony ulicy Święty Marcin. Jest ono niedostępne dla wózkowiczów ze względu na wysokie schody. Z tych samych powodów niedostępne dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich jest wejście drugie do Zamku, które jest umiejscowione tuż przy parkingu. Jednak to właśnie tam przy portierni można uzyskać jedno z ułatwień dla osób z niepełnosprawnościami, których w Centrum jest stosunkowo dużo. Udogodnienie to wózek rehabilitacyjny. Wejście od strony Ogrodu Zamkowego prowadzące do Teatru Animacji jest również niedostępne dla wózkowiczów, ze względu na schody. Te trzy wejścia są niedostępne dla osób poruszających się na wózkach. Jednak jedna z bram prowadzących do Centrum Kultury Zamek jest w pełni dostępna dla wózkowiczów. Wejściem dostępnym dla osób niepełnosprawnych ruchowo można wejść również do Muzeum Powstania Poznańskiego Czerwca 1956. Umiejscowiono je od strony parkingu przed Centrum Kultury Zamek, od strony ulicy Święty Marcin. Znajduje się ono w pobliżu dużych odlanych z metalu cyfr 1956. W bramie tej prowadzącej do wnętrza Zamku znajduje się winda dostosowana do potrzeb wózkowiczów. Dźwig osobowy umożliwia osobom poruszającym się na wózkach dostanie się na parter. Na tej kondygnacji znajdują się kasa oraz punkt informacyjny. Tuż obok nich znajdują się dwie platformy dla wózkowiczów oraz szklana winda, za pomocą której można wjechać na wyższe piętra Centrum Kultury Zamek. Znajdujące się wewnątrz budynku korytarze umożliwiają swobodne manewrowanie osobom poruszającym się na wózkach. Wejścia do zamkowych ciągów komunikacyjnych posiadają wymaganą szerokość 90 cm. System informacji kierunkowej w Centrum Kultury Zamek spełnia standardy dostępności pod względem kontrastów oraz kroju czcionki. Na każdym piętrze placówki ulokowano przynajmniej jedną toaletę dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Schody wewnątrz Centrum Kultury Zamek wyposażono w balustrady i poręcze zarówno okrągłe, jak i kwadratowe. Jedynie poręcze przy schodach, którymi wchodzi się do Sceny Nowej schowano we wnękach ściennych. Na schodach przy kasie Zamku i tych które prowadzą na pierwsze piętro poprowadzono na podstopnicach linie kontrastowe.

W Centrum Kultury Zamek zamontowano pięć wind. Jedna z nich w zachodnim skrzydle placówki nie jest dostępna dla wózkowiczów. Wszystkie dźwigi osobowe mają oznaczenia przycisków w alfabecie Brailla. Ich drzwi zamykają i otwierają się automatycznie. Wejścia do wind wyposażono w system umożliwiający zatrzymanie drzwi w wypadku zetknięcia z osobą lub przedmiotem.

Dla osób niesłyszących i słabosłyszących w trzech miejscach w Centrum Kultury Zamek zamontowano pętle indukcyjne. Są to Kino Pałacowe, kasa oraz przestrzeń tak zwanego Laboratorium w Zachodnim Skrzydle Zamku. Placówka dysponuje również roller rampą – rodzajem podjazdu dla wózkowiczów, który można używać w różnych miejscach. Podczas wydarzeń kulturalnych w Sali Wielkiej montowany jest podest dla wózkowiczów pozwalający im na udział w koncertach lub spektaklach.

Dostępność Centrum Kultury Zamek w skali od 1 do 5 oceniam na 4 z plusem. Jest to jedno z miejsc w stolicy Wielkopolski, w którym wiele zrobiono by uczynić je dostępnym dla osób niepełnosprawnych. Pracownicy są otwarci na potrzeby osób z niepełnosprawnościami – Zamek to miejsce przyjazne i otwarte dla każdego.

Autor dziękuje wszystkim pracownikom Centrum Kultury Zamek, którzy znaleźli czas i opowiedzieli mu o dostępności placówki.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.
Logo Narodowego Instytutu Wolności

Dodaj komentarz