Przejdź do treści

Cały kraj w żółtej strefie

Na zdjęciu ręce trzymające maseczkę

Od soboty – 10 października zostały wprowadzone zmiany w obostrzeniach związanych z sytuacją epidemiologiczną w Polsce.

 

Podstawowa zasada dotyczy faktu, że strefa żółta obejmie teraz teren całego kraju. Jakie restrykcje będą w związku z tym funkcjonowały?

Fundamentalna reguła dotyczy zakładania maseczek na ulicy. Osoby, które nie będą stosować się do wspomnianego nakazu, powinny liczyć się z mandatami, ponieważ sytuację kontrolować mają funkcjonariusze policji.

Wyjątek stanowią osoby z niepełnosprawnościami, które posiadają specjalne zaświadczenie lekarskie potwierdzające przypadłość zwalniającą ich z noszenia maseczki. Muszą je mieć jednak przy sobie i w razie upomnienia okazać policjantowi.

Maseczki pozostają wciąż obowiązkowe w autobusach i tramwajach, sklepach, zakładach usługowych, kościołach, zakładach pracy i urzędach.

Wyjątek w obostrzeniach stanowią tereny zielone – parki i lasy, gdzie nie trzeba zakrywać ust i nosa.

W wydarzeniach kulturalnych odbywających się w pomieszczeniach zamkniętych – kinach, teatrach będzie mogło uczestniczyć jedynie 25 proc. widowni.

Ta sama zasada dotyczy imprez sportowych. W przypadku, w którym wydarzenie kulturalne będzie odbywało się w plenerze, maksymalna liczba uczestników nie może przekroczyć 100.

W zgromadzeniach będzie mogło wziąć udział maksymalnie 150 osób, dbających o podstawowe reguły, takie jak zachowanie odpowiedniej odległości od innych ludzi i zakrywanie twarzy.

Od najbliższego weekendu, a więc 17 października, na weselach i innych imprezach okolicznościowych będzie mogło bawić się maksymalnie 75 osób.

Obostrzenia obejmą również kawiarnie, restauracje i innego rodzaju lokale gastronomiczne.  Od minionej soboty, 10 października włącznie na każde 4 metry kwadratowe powierzchni będzie mógł przypadać jeden klient.

Podobne ograniczenie zostało nałożone na organizatorów kongresów i targów. Jeszcze mniej zainteresowanych może równocześnie wejść na siłownię – tu dopuszczalna jest jedna osoba na 7 metr kwadratowy.

Do wesołych miasteczek, parków rekreacyjnych i parków rozrywki uda się jeszcze mniej chętnych, ponieważ tam limit to 1 osoba na 10 metr kwadratowy.

Wciąż należy mieć na uwadze podstawowe zasady bezpieczeństwa. Na terenie sklepów nadal obowiązuje zasada dezynfekcji rąk bądź zakładania jednorazowych rękawic.

Można korzystać z hoteli, natomiast zamknięte muszą dla zainteresowanych pozostać kluby nocne i dyskoteki.

Baseny i aquaparki mogą funkcjonować, ale wpuszczając na swój teren jedynie 75% maksymalnego obłożenia. Bez zmian pozostaje kwestia ilości pasażerów korzystających z transportu publicznego.

Opracowano na podstawie tekstu dostępnego tutaj

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.