Nowa minister do spraw polityki senioralnej – Pani Marzena Okła-Drewnowicz informuje o pracach nad wprowadzeniem bonu senioralnego. Jest to narzędzie mające zapewnić opiekę nad ludźmi starszymi, którzy są niezdolni do samodzielnego życia.
Ministerstwo do spraw polityki senioralnej planuje wdrożyć szereg rozwiązań mających ułatwić sprawowanie pieczy nad seniorkami i seniorami w ich domach. Jednym z nich będzie właśnie bon senioralny, który może zostać wprowadzony począwszy od pierwszego kwartału roku 2024.
Jak powiedziała Pani Minister Okła-Drewnowicz w rozmowie z „BI” bon senioralny stanowić ma pomoc dla czterdziesto i pięćdziesięciolatków, których rodzice przestali być samodzielni. Osoby sprawujące opiekę nad seniorkami i seniorami ze względu na pracę zawodową i inne obowiązki często nie mają jak sprawować pieczy nad osobami bliskimi. Bon senioralny nie będzie miał postaci gotówkowej, jednak będzie można wykorzystać go do zapłacenia za usługi związane z opieką nad osobą starszą. Dzięki wprowadzeniu bonu instytucjom samorządowym będzie się opłacało dać pracę asystentom i opiekunom osób potrzebujących wsparcia ze względu na wiek.
Wprowadzeniu programu, w ramach którego funkcjonował będzie bon senioralny przeprowadzone zostaną konsultacje z samorządowcami i środowiskiem osób starszych.
Bon senioralny jest to istotny projekt ministerstwa do spraw polityki senioralnej. Ważnym planem nowej Pani minister jest również unormowanie sposobu nabywania uprawnień do sprawowania opieki nad seniorkami i seniorami.
Miejmy nadzieję, że nowy resort zdoła odpowiedzieć na potrzeby osób starszych i ich środowiska całym wachlarzem sprawnych instrumentów wsparcia. Seniorek i seniorów będzie bowiem przybywać w kolejnych latach. Spowodowane jest to wydłużającą się średnią długością życia europejczyków. Przyczynia się do tego między innymi postęp w medycynie i poprawa warunków życia w Europie i krajach zachodnich. Nie ukrywam, że proponowane przez rząd wprowadzenie bonu senioralnego wydaje mi się trafnym rozwiązaniem. Podoba mi się również pomysł przeprowadzenia konsultacji społecznych, dzięki którym samorządy i środowisko senioralne będzie mogło zabrać głos, w tej jakże istotnej kwestii.