Przejdź do treści

Bezpieczna Mama

Zdjęcie, Afrykanka z siedzącym obok niej dzieckiem

Autor: Justyna Janiec-Palczewska

Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” rozpoczęła zbiórkę środków na projekt „Bezpieczna Mama”.

O pomoc do Fundacji zwróciła się polska misjonarka świecka pani Iza Cywa, która była dyrektorką szpitala w Republice Centralnej Afryki. Kobiety w Afryce rodzą w niewyobrażalnie trudnych warunkach. W ośrodkach zdrowia brakuje prądu i wody. W niektórych z nich łóżka porodowe są jeszcze drewniane.

Republika Środkowoafrykańska to jeden z najbiedniejszych krajów świata. Od wielu lat trwa w nim wojna domowa. Jedynie 4 z 16 prefektur znajdują się pod egidą prezydenta RŚA, reszta jest zarządzana przez rebelianckie grupy zbrojne. Miejscowa ludność żyje w ciągłym poczuciu zagrożenia i strachu. Na miejscu nie opuszczają ich polscy misjonarze, którzy prowadząc szkoły i szpitale niosą pomoc potrzebującym. Śmiertelność wśród dzieci do 5 roku życia sięga tam 110 na 1000 żywych urodzeń (w Unii Europejskiej notuje się 4 zgony na 1000 żywych urodzeń). Aby chociaż częściowo odmienić tę dramatyczną sytuację Fundacja Redemptoris Missio chce kupić wyposażenie do 23 ośrodków zdrowia oraz zorganizować szkolenia dla pracującego w nich personelu. Koszt sprzętu i materiałów dla jednego ośrodka to niewiele ponad 2 tys. zł (2352 zł) Tyle kosztuje szansa na bezpieczny poród dla setek kobiet.

Projekt „Bezpieczna Mama” polega też na edukacji położnych. W tych ośrodkach nie ma lekarza, a pracujący tam personel to osoby przyuczone do zawodu, które potrafią pisać i czytać. W ośrodkach nie ma nawet słuchawki ginekologicznej co jest podstawą pracy położnej. Do afrykańskich ośrodków zdrowia mają dotrzeć szkolenia ginekologiczno-położnicze nagrywane w Polsce. Swoją wiedzą podzielą się polscy specjaliści. Filmy będą tłumaczone na język francuski i sango czyli język oficjalny Republiki Środkowoafrykańskiej.

W Internecie na stronie https://pomagam.pl/g3k7wt8g trwa zbiórka na zakup podstawowych sprzętów ginekologicznych.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.

Logo Narodowego Instytutu Wolności


Dodaj komentarz