Przejdź do treści

Bez mydlenia oczu – spotkanie na żywo z Pełnomocnikiem Rządu do spraw Osób Niepełnosprawnych

Zdjęcie, wiceminister Paweł Wdówik

Wczoraj, to jest 4 marca 2021 r. na profilach facebookowych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej i Fundacji Integracja odbyło się spotkanie z wiceministrem Pawłem Wdówikiem, Pełnomocnikiem Rządu do spraw Osób Niepełnosprawnych.

Spotkanie prowadził Tomasz Przybyszewski, sekretarz redakcji portalu niepełnosprawni.pl. Wydarzenie miało dotyczyć przyjętej przez Rząd w lutym bieżącego roku Strategii na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami na lata 2021-2030. Charakter zadawanych przez internautów pytań spowodował, że przerodziło się ono w ogólną dyskusję na temat sytuacji osób niepełnosprawnościami w naszym kraju.

Zdaniem ministra Wdówika istniejący w Polsce system wsparcia osób z niepełnosprawnościami przestał odpowiadać na oczekiwania społeczne. System ten został stworzony 30 lat temu i nie odpowiada już otaczającej nas rzeczywistości. Konieczna zatem jest reforma wsparcia oferowanego przez państwo osobom niepełnosprawnym i całego systemu orzekania o niepełnosprawności. Jeden, ujednolicony system orzeczniczy ma zostać wprowadzony w Polsce w roku 2022. W maju reforma orzecznictwa ma zostać poddana konsultacjom społecznym, we wrześniu ma zostać zakończony proces legislacyjny a w grudniu nowa ustawa regulująca kwestię orzekania ma zostać podpisana przez prezydenta. Po wprowadzeniu w życie nowego systemu orzeczniczego ma zostać uregulowana kwestia tak zwanej pułapki rentowej, w sposób, który będzie najlepszy dla wszystkich grup osób niepełnosprawnych.

Z wypowiedzi Ministra Wdówika wynikało jednoznacznie, że system wsparcia oferowany osobom z niepełnosprawnościami, po wejściu w życie Strategii będzie bardziej zindywidualizowany. Ma stać się bardziej resposnsywny na potrzeby każdej osoby. Z tego powodu wsparcie finansowe oferowane przez państwo przypisane będzie nie do opiekunów osób z niepełnosprawnościami ale do samych osób niepełnosprawnych, jeśli te są w stanie same o sobie decydować. Rząd jednakże nie ma zamiaru pozostawić opiekunów bez środków do życia, jednakże kształt systemu wsparcia dla osób opiekujących się niepełnosprawnymi dziećmi nie został jeszcze opracowany. Indywidualizacja ma objąć również obszar zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami. Obecnie jest tak, że pracodawca zatrudniający osoby z niepełnosprawnościami otrzymuje z tego tytułu ulgi. Natomiast w nowym systemie zostanie zastosowana zasada kompensacji kosztów zatrudnienia osoby niepełnosprawnej, po to by bardziej dbać o potrzeby osoby niepełnosprawnej w miejscu pracy i zapobiec nadużyciom.

Ma zostać również przeprowadzona reforma palcówek takich jak Środowiskowe Domy Samopomocy, Zakłady Aktywności Zawodowej i Warsztaty Terapii Zajęciowej.

Szkoły specjalne nie zostaną zlikwidowane, ale do rodzica będzie należała decyzja w jakim typie szkoły będzie uczyło się jego dziecko.

Ubezwłasnowolnienie ma zostać zlikwidowane i zastąpione przez system objętego wsparciem podejmowania decyzji.

W kwestii zdalnego orzekania o niepełnosprawności minister Wdówik zapowiedział wprowadzenie rozporządzenia na mocy, którego osoba starająca się o wydanie orzeczenia będzie musiała zgodzić się na zdalną rozmowę z komisją.

Pełnomocnik Rządu do spraw Osób z Niepełnosprawnościami zapowiedział, że renta socjalna, poza waloryzacją, jaka nastąpi w marcu, w bieżącym roku nie zostanie podniesiona. Za pilną minister Wdówik uznał natomiast kwestię podniesienia zasiłku pielęgnacyjnego.

Spotkanie z ministrem Wdówikiem było bardzo ciekawe. Należy pochwalić go za to, że jeśli nie umiał lub nie mógł z jakiś względów na dane pytanie odpowiedzieć, to nie mydlił nikomu oczu, lecz wprost przyznawał się lub do nie wiedzy lub do tego, że dany problem nie został jeszcze rozstrzygnięty. Bardzo mi się to podobało, gdyż jestem osobą, która ceni szczerość, a to u polityków cecha rzadko spotykana.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.

Logo Narodowego Instytutu Wolności

Dodaj komentarz