Dokładnie 84 lata temu, nad ranem 1 września 1939 roku wybuchła II wojna światowa. Na Westerplatte spadły pociski z pancernika „Schleswig Holstein”, a armie hitlerowskie przekroczyły granicę polsko-niemiecką na całej jej długości.
Samoloty przystąpiły do bombardowania celów na terenie Polski. Nieco wcześniej specjalna grupa hitlerowska upozorowała atak rzekomych powstańców polskich na niemiecką radiostację w Gliwicach, co miało dostarczyć bezpośredniego pretekstu do najazdu na Polskę.
II wojna w konsekwencji objęła niemal cały świat i była najtragiczniejszym wydarzeniem w historii XX wieku. Szacuje się, że łącznie pochłonęła nawet ponad 50 mln ofiar ( w tym około 20 mln żołnierzy).
Przez działania wojenne w Poznaniu zginęło prawie 4800 cywilów, a ze źródeł historycznych wynika, że każdego dnia w tym mieście życie traciło kilka osób. Okupacja w Poznaniu miała łącznie trwać aż 64 miesiące.
Rzeczywistość wojny silnie naznaczyła mentalność Polaków. Społeczeństwo wytrzymało jednak ten trudny czas, który przyniósł ciężkie doświadczenia i z pewnością wystawił na próbę uczestników tych wydarzeń. Mimo tragizmu i horroru tamtych lat, Polacy nie poddali się i nie ulegli pesymizmowi, zachowując swoje człowieczeństwo.
Źródło: A. Radziwiłł, W. Roszkowski: Historia 1939-1956, Wydawnictwo Szkolne PWN, Warszawa 2001.
Więcej informacji można znaleźć tutaj: http://www.gloswielkopolski.pl/wiadomosci/poznan/a/okupacyjna-noc-w-poznaniu-miala-trwac-przez-64-miesiace,10575332/3/