Przejdź do treści

30 września – ważna data dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności 

zdjęcie lekarz wypełniający dokument 

Nieuchronnie zbliża się 30 września 2024 r. Wraz z upływem tej daty wygasa ważność orzeczeń o niepełnosprawności lub ich stopniu. 

Obejmuje to około 400 tys. osób – podali do wiadomości dziennikarze serwisu Prawo.pl. Jednak, jak równocześnie poinformował serwis, na mocy nowych przepisów, w ekspresowym tempie procedowanych przez Resort Rodziny, orzeczenie zostanie przedłużone o pół roku, jeśli zainteresowany złoży wniosek o nowy dokument jeszcze w czasie ważności obecnego orzeczenia.

Jak można wyczytać na stronie www.prawo.pl, nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych zakłada zmiany w terminach ważności orzeczeń o niepełnosprawności. 

Osoby, których orzeczenie kończy się 30 września, na mocy wcześniejszych przepisów, które je przedłużały, dalej będą miały ważne orzeczenia przez pół roku – do 30 marca 2025 r. Pod warunkiem, że złożą wniosek o nowe orzeczenie w powiatowym lub miejskim zespole ds. orzekania o niepełnosprawności w terminie ważności aktualnego orzeczenia.

– W praktyce muszą złożyć taki wniosek do 30 września bieżącego roku – akcentuje Marzenna Perkowska w rozmowie z dziennikarzami www.prawo.pl, pełniąca funkcję przewodniczącej poznańskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności (PZON). Nowelizacja zakłada też, że wniosek o nowe orzeczenie będzie można złożyć dwa miesiące wcześniej, a w przypadku dzieci – aż trzy miesiące wcześniej (obecnie 30 dni).

Termin 30 dni nie odpowiada obecnym okolicznościom, więc dobrze, że wniosek będzie można złożyć wcześniej. Obecnie wnioski o orzeczenie są składane przez dużą liczbę osób z doświadczeniem uchodźczym, przez seniorów, generalnie wzrasta liczba osób z niepełnosprawnościami – komentuje na łamach serwisu Prawo.pl dr Michał Urban, radca prawny z Kancelarii Urban Legal.

Bernadeta Skóbel, radca prawny, kierownik Działu Monitoringu Prawnego i Ekspertyz Związku Powiatów Polskich, uważa, że sama propozycja Ministerstwa Rodziny, jeśli chodzi o przedłużenie ważności orzeczeń, jest dobra. Nie podoba mu się jednak sposób procedowania obecnej nowelizacji.

To kolejny raz, kiedy Resort Rodziny zatwierdza przepisy dotyczące zadań samorządów bez ustaleń z Komisją Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego – mówi radczyni prawna na cytowanej stronie internetowej.

Artykuł został opracowany w oparciu o : https://www.prawo.pl/samorzad/przepisy-o-waznosci-orzeczen-o-niepelnosprawnosci-nowelizacja,528163.html.  

Dodaj komentarz